fot. twitter.com/KAS_GOV_PL

Podlaska KAS: w 2019 r. ujawniono więcej przemycanego tytoniu, rzadziej – przemyt papierosów

W 2019 r. wzrosła ilość wykrywanego przemytu tytoniu, spadła natomiast liczba wykrywanych przemycanych papierosów – poinformowała podlaska Krajowa Administracja Skarbowa w Białymstoku. Taka tendencja utrzymuje się od kilku lat – wskazała KAS.

Funkcjonariusze celno-skarbowi podlaskiej KAS ujawnili w 2019 r. przemyt 47,5 tony tytoniu; w 2018 r. było to 30,5 tony, a w 2017 r. 2,5 tony. Z zatrzymanej w 2019 r. tytoniowej kontrabandy można by było wyprodukować 61 mln sztuk papierosów. Ujawniono też przemyt 51,5 mln sztuk papierosów.

„W ostatnich latach – dwóch, trzech – obserwujemy zmiany w strukturze przestępczości akcyzowej. O ile trzy lata temu prawie całość tej przestępczości dotyczyła papierosów (…) sprowadzanych czy to przez granicę unijną, czy przez nieunijną do Polski nielegalnie, w tej chwili mamy do czynienia z takim oto działaniem, gdzie przestępcy budują na terenie Polski lub też w krajach sąsiednich nielegalne fabryki papierosów i w tym momencie przedmiotem tego ruchu towarowego jest tytoń, susz tytoniowy, a nie papierosy. To jest bardzo ciekawe zjawisko” – podkreślił dyrektor Izby Administracji Skarbowej (IAS) w Białymstoku Wojciech Orłowski.

IAS stara się zapobiegać nowym zjawiskom w przestępczości akcyzowej.

„Uszczelniamy ten rynek” – mówi Orłowski i dodaje, że taki proceder jest potwierdzany także w innych częściach Polski.

„Gdyby te towary, papierosy czy tytoń, który nielegalnie wprowadzany jest na teren naszego kraju został przetworzony na papierosy i sprzedany, to wówczas Skarb Państwa poniósłby straty w wysokości co najmniej 167 mln zł” – powiedział Orłowski, odnosząc się do sytuacji z ubiegłego roku w Podlaskiem. To kwota o 13 mln zł większa niż w 2018 r.

Naczelnik Podlaskiego Urzędu Celno-Skarbowego Maciej Fiłończuk dodał, że artykuły tytoniowe wciąż stanowią jeden z ważniejszych przemycanych towarów. Zaznaczył, że obserwuje się mniej ujawnień takich kontraband w rejonie granicy z Litwą w Budzisku, widać także tendencję do „rozdrabniania” takich przemytów.

„Więcej ujawnień, ale są to mniejsze liczby” – ocenił.

Tytoń był ujawniany głównie w rejonie granicy w Budzisku, ale też wewnątrz kraju, czy na granicy z Białorusią w Kuźnicy lub w Bobrownikach. Dodał, że przemytnicy cały czas szukają nowych sposobów i miejsc na ukrycie nielegalnego towaru w transporcie.

Łącznie w 2019 r. dzięki wszystkim działaniom podlaskiej KAS do budżetu państwa wpłynęło ponad 3,5 mld zł (wpływy z podatków PIT, CIT, VAT); było to o 340 mln zł więcej niż w 2018 r. Funkcjonariusze KAS przeprowadzili 199 kontroli, czyli o prawie połowę mniej niż w 2018 r., ale w ich wyniku do budżetu wpłynęło o połowę więcej należności – 1,9 mld zł; w 2018 r. było to 821 mln zł.

Zlikwidowano m.in. sześć nielegalnych bimbrowni – największą w gospodarstwie w gminie Gródek, gdzie wykryto kompletną linię produkcyjną i półprodukty, z których można było wyprodukować ok. 12 tys. litrów alkoholu.

Podlaska KAS wykryła też przemyt m.in. 86 kg marihuany. Wykryto także ponad 14,8 tys. sztuk różnych podrabianych towarów: kosmetyków, odzieży, a także zabawki dla dzieci, zawierające niebezpieczne dla zdrowia ftalany.

PAP

drukuj