fot. twitter.com/MZ_GOV_PL

Min. Zdrowia: Od 1 września obowiązkowe ma być posiadanie zaświadczenia o przeciwskazaniach medycznych dot. noszenia maseczek

Ministerstwo Zdrowia chce wprowadzić obowiązek posiadania zaświadczenia o przeciwskazaniach medycznych dot. noszenia maseczek ze względów zdrowotnych. Takie regulacje miałyby obowiązywać od 1 września. Powodem jest rosnąca w ostatnich dniach liczba zakażeń koronawirusem. Wczoraj resort odnotował 726 nowych przypadków.

Jedną z przyczyn może być nieprzestrzeganie reżimu sanitarnego, w tym dystansu społecznego oraz zasłaniania ust i nosa. Stąd planowane zmiany, o których poinformował wczoraj wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński.

– Według naszych ekspertów, nie ma wielu istotnych przeciwskazań medycznych do tego, aby nie zasłaniać ust i nosa. Wprowadzimy od 1 września obowiązek posiadania zaświadczenia. Informujemy o tym dzisiaj tak, aby każdy mógł w nadchodzących tygodniach o takie zaświadczenie wystąpić, przy czym liczba takich przypadków powinna być bardzo niewielka – podkreślił Janusz Cieszyński.   

Od soboty w 19 powiatach z największym przyrostem zakażeń w kraju zostaną przywrócone niektóre obostrzenia. Dziś do godziny 10.00 trwają konsultacje w tej sprawie.

Zgodnie z projektem MZ, w regionach oznaczonych jako strefa czerwona obowiązywać ma nakaz noszenia maseczek oraz zakaz funkcjonowania m.in. siłowni, kin, sanatoriów. Do 50 ograniczona ma być także liczba osób na weselach i pogrzebach, a w kościołach – do 1 osoby na 4 m2.

W strefie żółtej możliwe będą m.in. imprezy sportowe, wydarzenia kulturalne, seanse w kinach z udziałem 25 proc. uczestników, a na weselach i pogrzebach dopuszczalne będzie maksymalnie 100 osób.

Lista powiatów objętych rygorami strefy czerwonej i żółtej będzie aktualizowana.

RIRM

drukuj