Zdj. Andrzej Poczobut/Facebook

Białoruś: objazd miejsc pamięci w 80. rocznicę sowieckiej agresji i obrony Grodna

Objazd miejsc pamięci w 80. rocznicę obrony Grodna zorganizował w sobotę Związek Polaków na Białorusi. Jak co roku Polacy z Grodzieńszczyzny oraz polscy dyplomaci odwiedzili polskie miejsca pamięci.

„Pamięć o obronie Grodna to dla Polaków z Grodzieńszczyzny, ale też z całej Białorusi, ważny element tożsamości” – powiedział PAP Andrzej Poczobut, przedstawiciel Zarządu Głównego ZPB, nieuznawanego przez władze w Mińsku.

„Z tą datą wiąże się początek gehenny, nie tylko wojskowych, ale także ludności cywilnej” – dodał Poczobut.

Grodno, znajdujące się na terytorium II RP, zostało zaatakowane 20 września 1939 r. i broniło się do 22 września, kiedy to obrońcy zaczęli wycofywać się na północ w kierunku Litwy. Oprócz wojska w jego obronie aktywnie uczestniczyła miejscowa ludność, w tym młodzież szkolna.

W obchodach, które rozpoczęły się już w piątek od projekcji filmu poświęconego obronie Grodna, uczestniczą dyplomaci z Konsulatu Generalnego w Mińsku.

Jak powiedział Poczobut, w trakcie objazdu, który rozpoczął się w sobotę po południu, uczestnicy odwiedzą cmentarze i miejsca pamięci w Grodnie i okolicach.

„Na naszej trasie jest grób nieznanego żołnierza w Małyszczyźnie; Kulbaki – gdzie Sowieci rozstrzelali wziętych do niewoli polskich żołnierzy, i Grandzicze, gdzie również spoczywają obrońcy Grodna” – mówił działacz ZPB.

W Grodnie uczestnicy upamiętnienia zapalą znicze na cmentarzach franciszkańskim, pobernardyńskim i przy Krzyżu Katyńskim na cmentarzu wojskowym.

Uroczystości zakończą się Mszą św. w pobernardyńskim kościele Znalezienia Krzyża św. w Grodnie.

PAP

drukuj