fot. PAP/Abaca

Polscy żołnierze pomogą Słoweńcom w walce ze skutkami powodzi

Polska pomoże w usuwaniu skutków powodzi, z jakimi boryka się Słowenia. Deklaracja wsparcia padła także ze strony Komisji Europejskiej.

W Słowenii trwa usuwanie szkód po tragicznych powodziach i burzach, które dotknęły kraj. Wsparcie płynie z wielu stron, w tym z Polski.

– Jesteśmy gotowi, żeby takiego wsparcia udzielić. Polskie wojska inżynieryjne mają takie umiejętności, a więc jesteśmy gotowi, aby pobudować most w Słowenii w miejscu wskazanym przez władze słoweńskie. Niedługo odbędzie się rekonesans złożony z polskich żołnierzy w konsultacji z władzami słoweńskimi – powiedział Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej.

Grupa rekonesansowa w 50-osobowym składzie jest już w drodze do Słowenii. Do kraju dotkniętego klęską żywiołową udała się także szefowa Komisji Europejskiej, Ursula von der Leyen.

– Jestem tutaj dzisiaj, aby pokazać Słowenii i Słoweńcom, że Europa stoi po Waszej stronie. Byliśmy z Wami w pierwszych dniach, natychmiast dostarczając potrzebny wsparcie: ruchome mosty, koparki, helikoptery oraz zespół techniczny i załogi. Oczywiście zostaniemy tu tak długo, jak będzie to konieczne – wskazała Ursula von der Leyen.

Do Słowenii na likwidację skutków powodzi ma trafić 400 mln euro z Funduszu Solidarności.

– 100 mln jeszcze w tym roku i 300 mln euro w przyszłym roku – mówiła Ursula von der Leyen.

Fundusz Solidarności to tylko część pomocy, z której może skorzystać rząd Słowenii. Kolejne ponad dwa i pół mld euro jest dostępne w ramach pożyczek.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl