fot. twitter.com/KGPSP

Polscy strażacy, którzy pomagali Grekom w walce z pożarami, są już w kraju

Strażacy, którzy pomagali gasić pożary w Grecji, są już w kraju. W Katowicach odbyło się dziś uroczyste powitanie naszych druhów. Druga zmiana strażaków prowadziła działania gaśnicze i ratownicze przez sześć dni.

Za profesjonalizm i gotowość niesienia pomocy podziękował im nadbrygadier Andrzej Bartkowiak, komendant główny Państwowej Straży Pożarnej.

https://twitter.com/KGPSP/status/1432972058951143424

Zaznaczył, że była to wyjątkowa akcja, i pierwsza o tak wielkim rozmiarze.

– Wielkie wyzwanie logistyczne dla nas, ale też wielkie wyzwanie ratownicze. Rozmawiałem z dowódcami na ten temat i wiem, że rzeczywiście od lat polska straż nie miała kontaktu z takimi pożarami, jak tam (w Grecji – red.) były na miejscu. Wielkie dzięki Wam za to. Wiem, że nie zlękliście się, nie wystraszyliście się pożaru. Byliście do końca, nawet gdzie tubylcom czasami brakowało już sił. To Wy zawsze staliście w odpowiednim miejscu i broniliście: wioski, wyspy, miasteczka, pojedynczych domów. To było wielkie wyzwanie. Chcę też powiedzieć z wielkim podziwem, że praktycznie przyjechaliście całym zespołem bez większych usterek. Wielkie pokłony dla wszystkich techników, którzy naprawiali samochody na bieżąco i regenerowali sprzęt. Bez tego nie moglibyście działać – powiedział nadbryg. Andrzej Bartkowiak.

Komendant Główny PSP poinformował też, że przyznaje strażakom 4 dni urlopu nagrodowego. Z kolei w podziękowaniu za wysiłek włożony w tę misję – decyzją Mariusza Kamińskiego, szefa Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji – funkcjonariusze otrzymają również nagrody finansowe.

Polska w ramach misji skierowała do Grecji dwa moduły do gaszenia pożarów lasów z ziemi z użyciem pojazdów z Wrocławia i Poznania.

W sumie przez kilkanaście dni akcji, pożary m.in. na wyspie Evia oraz wokół Aten gasiło 286 polskich strażaków. [więcej]

RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl