fot. TV Trwam News

Polscy i brytyjscy ministrowie będą rozmawiać m.in. o współpracy dot. bezpieczeństwa po Brexicie

Priorytety na przyszłoroczny szczyt NATO oraz współpraca w zakresie bezpieczeństwa europejskiego po Brexicie znajdą się wśród głównych tematów czwartkowych rozmów w Londynie ministrów spraw zagranicznych oraz obrony Polski i Wielkiej Brytanii – poinformował w środę PAP resort dyplomacji.

Spotkanie tzw. kwadrygi – w ramach której cyklicznie spotykają się ze sobą ministrowie spraw zagranicznych i obrony Polski i Wielkiej Brytanii – odbędzie się po raz szósty od zainaugurowania tego formatu w październiku 2010 r.

Jak zapowiedziało MSZ, głównym celem czwartkowych konsultacji jest ugruntowanie polsko-brytyjskiego partnerstwa strategicznego w dziedzinie bezpieczeństwa oraz określenie obszarów współpracy na forach organizacji międzynarodowych.

Tematem rozmów szefów dyplomacji Polski i Wielkiej Brytanii: Witolda Waszczykowskiego i Borisa Johnsona, oraz ministrów obrony: Antoniego Macierewicza i Michaela Fallona, mają być kluczowe kwestie związane z polityką bezpieczeństwa, m.in. priorytety Polski i Wielkiej Brytanii na forum NATO w kontekście przygotowań do przyszłorocznego szczytu Sojuszu, zdefiniowanie obszarów współpracy w sferze bezpieczeństwa europejskiego po Brexicie oraz przyszłość relacji UE-Wielka Brytania.

Ministrowie mają ponadto skonsultować stanowiska Polski i Wielkiej Brytanii przed listopadowym szczytem Partnerstwa Wschodniego. Omówią też sytuację na Ukrainie i działania podejmowane na forach międzynarodowych wobec Rosji, w tym w kontekście ćwiczeń wojskowych Zapad-2017.

Ministrowie omówią także możliwość dwustronnej koordynacji stanowisk na forum Rady Bezpieczeństwa ONZ w kontekście niestałego członkostwa Polski w Radzie w latach 2018-2019” – zapowiedziały służby prasowe MSZ.

Jak poinformował MON, polska delegacja spotka się ponadto przy okazji wizyty w Londynie z przedstawicielami brytyjskiej Polonii.

Szef resortu obrony ma też odwiedzić miejsca pamięci związane ze służbą pełnioną w czasie drugiej wojny światowej przez żołnierzy Polskich Sił Zbrojnych w Wielkiej Brytanii: pomnik Polish War Memorial i bazę Królewskich Sił Powietrznych w Northolt.

Według źródeł PAP, podczas spotkania kwadrygi należy spodziewać się również dalszych rozmów na temat polsko-brytyjskiego traktatu o współpracy obronnej. Brytyjski wiceminister obrony Mark Lancaster zapowiedział PAP we wrześniu, że jego podpisanie planowane jest jeszcze na ten rok, a w ubiegłym tygodniu w ramach konsultacji w tej sprawie Warszawę odwiedziła także wiceminister obrony ds. zamówień w obronności Harriet Baldwin.

Rozmowy ministrów mogą stanowić także element przygotowań do zaplanowanych na 21 grudnia polsko-brytyjskich konsultacji międzyrządowych w Warszawie, w których wezmą udział obie premier, a także najważniejsi ministrowie.

 

PAP/RIRM

drukuj