Połowa Polaków może otrzymać ok. 500 zł emerytury

Według prognoz ekonomistów, emerytura połowy Polaków będzie wynosiła jedynie 500 zł brutto. Wyliczenia w tej sprawie przedstawił dziś „Dziennik Gazeta Prawna”.

Wynika z nich, że przeciętny Kowalski po 25 latach odkładania składki emerytalnej do ZUS-u otrzyma emeryturę w wysokości 492 zł brutto. To zaledwie 28% pensji minimalnej, która obecnie wynosi 1750 zł brutto. Dla porównania dziś emerytura minimalna to 880 zł.

Do takiego stanu rzeczy przyczyni się w dużej mierze nowy sposób ozusowania kilku umów-zleceń jednej osoby, który wejdzie w życie od 1 stycznia 2016 r. Wówczas to wprowadzona zostanie kwota graniczna oskładkowania, równa płacy minimalnej.

Jak zauważa poseł PiS prof. Józefa Hrynkiewicz, przyczyn takiego stanu rzeczy jest więcej.

– Pierwsza sprawa dotyczy obecnie funkcjonującego systemu emerytalnego, który został ukształtowany w długim okresie. Polega na tym, że w pierwszym okresie zabrano część środków na ubezpieczenie emerytalne z ZUS – powstał wtedy bardzo duży dług w ZUS-ie. Druga przyczyna polega na tym, że w roku 2009 zmieniono system ubezpieczenia emerytalnego w ZUS na w istocie system kapitałowy – każdy dostanie tak wysoką emeryturę, na jaką sobie złoży płacąc składki – wyjaśnia Profesor.  

Sposób rozwiązania tego problemu ekonomiści upatrują w rozwoju tzw. trzeciego filaru. Jednak, jak zauważa poseł Hrynkiewicz, po pierwsze, instytucje te muszą być bezpieczne i gwarantowane przez państwo, a po drugie, niskie i bardzo niskie dochody Polaków sprawiają, że blisko 90% osób nie ma z czego odkładać na emerytury.

RIRM

drukuj