Polonia z Erding poświęci sztandar Zrzeszenia Polskich Chrześcijan

Już dzisiaj w niemieckim mieście Erding (Bawaria) odbędzie się uroczyste poświęcenie sztandaru działającego tam Zrzeszenia Polskich Chrześcijan. W wydarzeniu weźmie udział m.in. polska senator Anna Maria Anders, która zostanie Matką Chrzestną sztandaru.

Uroczysta Msza św., podczas której zostanie poświęcony sztandar, rozpocznie się o godz. 11.00 w kościele St. Vinzenz w Erding. Tuż po Eucharystii wokół świątyni przejdzie procesja.

W uroczystości wezmą udział m.in.: Andrzej Osiak – Konsul Generalny Rzeczypospolitej Polskiej w Monachium oraz Ulrike Scharf – minister ochrony środowiska i konsumenta w Bawarii.

Uroczystość poświęcenia sztandaru zbiega się z jubileuszem 1050-lecia  przyjęcia chrztu przez księcia Polan Mieszka I. Wydarzenie zapoczątkowało proces chrystianizacji na ziemiach polskich. Przyjęte przez Polskę wartości chrześcijańskie – jak czytamy na stronie internetowej organizacji – ,,przekazywane są dalej przez Zrzeszenie Polskich Chrześcijan wszystkim rodakom, mieszkającym w Erding i w jego okolicach”.

sztandar Zrzeszenia Polskich Chrześcijan

sztandar Zrzeszenia Polskich Chrześcijan - 2

Zrzeszenie Polskich Chrześcijan w Erding powstało z inicjatywy mieszkającej tam Polonii. Celem organizacji jest krzewienie kultury chrześcijańskiej i kultury polskiej.

– To krzewienie kultury, wiary i polskich wartości narodowych, a także przedstawianie tutaj Polski w jak najlepszym świetle. To pokazywanie, że mamy swoją kulturę, mamy swój język, mamy swoje stroje ludowe, z którymi tutaj możemy się też pokazać. Jest  też próba podjęcia nauki języka polskiego dla mieszkających tu dzieci – mówi o. Łukasz Wróblewski OSPPE, paulin posługujący w Erding.

Sztandar  Zrzeszenia Polskich Chrześcijan w Erding przedstawia wizerunek Matki Boskiej Częstochowskiej. Jak mówi o. Łukasz Wróblewski, nie jest to przypadkowe.

– Na sztandarze umieszczona jest Matka Boża Częstochowska ze względu na to, że Zrzeszenie Polskich Chrześcijan powstało przy klasztorze ojców Paulinów w miejscowości Erding, a ponadto 7 lat temu podczas Uroczystości Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej odbyła się pierwsza taka Msza św. po polsku dla osób mieszkających w Erding – wyjaśnia o. Łukasz Wróblewski OSPPE.

Na rewersie sztandaru widnieje zarys sanktuarium Heilig Blut w Erding oraz logo Zrzeszenia. W górnym lewym rogu umieszczone jest godło Polski, a w prawym Bawarii. Na dole natomiast widnieje herb powiatu (i miasta) Erding. Na drzewcu będzie umieszczona głowica z literami MR, w skrócie oznaczać będzie ,,Maria Regina”.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl