fot. flickr.com

POGODA NA ŚWIĘTA

Jak informuje IMGW, Europa wschodnia znajdować się będzie pod wpływem wyżu z centrum nad Morzem Czarnym, pozostały obszar kontynentu obejmować będzie rozległy i głęboki niż z ośrodkiem nad Morzem Norweskim. Polska znajdować się będzie na skraju tego niżu w napływającej z południowego zachodu ciepłej masie powietrza polarno-morskiego.

Pierwszego dnia świąt na przeważającym obszarze kraju nadal zachmurzenie małe i umiarkowane, jedynie miejscami, zwłaszcza w północno-zachodniej połowie kraju wzrastające do dużego, aż do wystąpienia gdzieniegdzie opadów deszczu.

Temp. maks. w północnej połowie kraju od 3 do 6 st., w południowej od 6 do 10 st., a lokalnie, w rejonach oddziaływania wiatru halnego, nawet do 13 st. Wiatr umiarkowany, porywisty, na południu i nad morzem okresami dość silny, południowy. Wiatr na południu w porywach do 70 km/h, a w dolinach górskich i w rejonach podgórskich do 80 km/h. W górach wciąż halny, porywy do 100 km/h.

W Warszawie zachmurzenie małe i umiarkowane. Temp. maks. 6 st. Wiatr umiarkowany, okresami porywisty, południowy. W nocy zachmurzenie małe. Temp. min. 3 st. Wiatr umiarkowany, okresami porywisty, południowy. W czwartek słonecznie. Temp. maks. 7 st. Wiatr umiarkowany, południowy.

Ciśnienie w Warszawie w południe wyniesie 991 hPa i będzie spadało.

W nocy zachmurzenie umiarkowane na południowym wschodzie miejscami małe. Na zachodzie i na Pomorzu miejscami zachmurzenie duże i tam możliwe słabe opady deszczu. Temp. min. od 1 do 4 st. W kotlinach karpackich miejscami -2 st., 0 st., ale w zasięgu oddziaływania wiatru halnego lokalnie do 8řC. Wiatr umiarkowany, na południu kraju chwilami dość silny, porywisty, południowy. W porywach wiatr osiągać może do 60 km/h, a na pogórzu karpackim i w dolinach karpackich porywy wiatru do 90 km/h. W Karpatach, a początkowo także w Karkonoszach wiatr halny.

Drugiego dnia świąt w zachodniej połowie kraju zachmurzenie umiarkowane i duże, a miejscami opady deszczu. Na pozostałym obszarze jeszcze zachmurzenie małe i umiarkowane. Temp. maks. od 4, 6 st. na północy kraju do 6, 9st. na południu. Wiatr w części zachodniej kraju słaby i umiarkowany, na pozostałym obszarze umiarkowany, a lokalnie jeszcze porywisty, w porywach do 65 km/h, z kierunków południowych. W Karpatach słabnący halny.

 

PAP

drukuj