Pogarsza się sytuacja firm budowlanych

Firmy z branży budowlanej są w coraz trudniejszej sytuacji. Na początku tego roku upadło więcej firm z tego sektora niż przed rokiem. Do głównych powodów należą zatory w płatnościach oraz zwiększające się długi.

Z danych ubezpieczyciela należności Euler Hermes, jakie opublikował dziś jeden z dzienników, wynika, że na spłatę zobowiązań trzeba czekać ok. 85 dni. W niektórych przypadkach terminy mogą sięgać nawet do 120 dni.

Cezary Kaźmierczak, prezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców, powiedział, że w Polsce korporacje zaczynają  kredytować się dostawcami. W jego ocenie ten trend widocznie wzrasta już od kilku lat.

Nie chodzi o to, że korporacje nie mają pieniędzy, tylko dla korporacji jest to najtańsze źródło finansowania się. Nie mam żadnych wątpliwości, że obecnie korporacje w Polsce płacą 60, 90 dni. Taka jest też nasza wiedza. Nie mam żadnych wątpliwości, że za dwa, trzy lata będzie to 120 – dodał Cezary Kaźmierczak.

Ekspert zauważył, że ze względu na zbyt dużą siłę zakupową korporacji, najprawdopodobniej nie ma możliwości uniknięcia problemu.

W styczniu liczba upadłości firm była wyższa niż przed rokiem w tych samych regionach kraju: szczególnie w Polsce południowo-wschodniej, ale także ponownie w województwach pomorskim, kujawsko-pomorskim i dolnośląskim.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl