Podróż apostolska Ojca Świętego do Gruzji i Azerbejdżanu

Dobiega końca podróż apostolska Ojca Świętego Franciszka do Gruzji. W niedzielę Papież uda się do Azerbejdżanu. Mottem pielgrzymki są słowa: „Pokój Wam”.

Drugi dzień wizyty w Gruzji Ojciec Święty Franciszek rozpoczął od odprawienia mszy świętej na stadionie imienia Micheila Meschiego w Tbilisi.  W Eucharystii uczestniczyło kilka tysięcy wiernych w tym delegacja kościoła obrządku chaldejskiego, ormiańskiego i innych wyznań chrześcijańskich. W Mszy św. nie wzięła udziału delegacja prawosławnego patriarchatu.

W homilii Papież wskazał na Kościół, który jest „domem pocieszenia”. Dlatego każdy chrześcijanin jest wezwany by rozbudzać nadzieję. Ojciec Święty przypomniał, że aby przyjąć miłość i pocieszenie Boga trzeba stać się maluczkim.

– Prawdziwa wielkość człowieka polega na uniżeniu się przed Bogiem. Boga bowiem nie poznaje się za pomocą wzniosłych myśli i wielkiego studium, ale małością serca pokornego i ufnego. Aby być wielkimi wobec Najwyższego nie trzeba gromadzić zaszczytów i prestiżu, dóbr i sukcesów światowych, ale ogołocić się z siebie – powiedział Papież.

Po południu w kościele pod wezwanie Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny Ojciec Święty spotkał się z duchowieństwem, osobami konsekrowanymi, seminarzystami i świeckimi pracownikami Kościoła. Odnosząc się do relacji z Gruzińskim Kościołem Prawosławnym papież zaznaczył, że nigdy nie wolno się kłócić a także uprawiać wobec prawosławnych prozelityzmu, gdyż jest to wielki grzech przeciw ekumenizmowi.

– Zostawmy teologom studiowanie abstrakcyjnych kwestii teologicznych. Co mam czynić z sąsiadem prawosławnym? Trzeba być otwartym, trzeba być przyjacielem. Nigdy nie wolno uprawiać wobec prawosławnych prozelityzmu, to ciężki grzech przeciw ekumenizmowi – zwrócił uwagę Ojciec Święty.

Następnie Papież odwiedził ośrodek pomocy dla osób niepełnosprawnych prowadzony przez zakon Ojców Kamilianów.

– Wasza działalność jest drogą braterskiej współpracy między chrześcijanami tego kraju oraz między wiernymi różnych obrządków. To spotkanie ze względu na ewangeliczne miłosierdzie, jest świadectwem komunii i sprzyja dążeniu do jedności. Zachęcam was do kontynuowania tej wymagającej i owocnej drogi – powiedział papież Franciszek.

Sobotę Papież zakończył wizytą w jednym z najstarszych miast kraju Mcchecie. To tutaj znajduje się siedziba Gruzińskiego Kościoła Prawosławnego. Ojciec Święty odwiedził jego katedrę Sweti Cchoweli, miejsce koronacji i pochówku władców Gruzji. W swoim przemówieniu Papież przypomniał, że chrześcijaństwo było przez wieki filarem gruzińskiej tożsamości i dawało jej stabilność pośród wielu wstrząsów. Chrześcijańska nadzieja zachęca nas do uwierzenia, że sprzeczności można uzdrowić a przeszkody usunąć.

Pomimo naszych ograniczeń i niezależnie od wszelkich późniejszych zróżnicowań historycznych i kulturowych, jesteśmy wezwani, by być „kimś jednym w Chrystusie Jezusie” (Ga 3,28) i nie stawiać na pierwszym miejscu  nieporozumień i podziałów wśród ochrzczonych, ponieważ naprawdę o wiele więcej nas łączy, niż dzieli – zaznaczył Ojciec Święty.

W niedzielę Ojciec Święty uda się do Azerbejdżanu, gdzie spędzi tam zaledwie 10 godzin. Transmisja papieskiej pielgrzymki na antenie TV Trwam i Radia Maryja.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl