fot. youtube.com

Podlaskie: Kolejne osoby z zarzutami w sprawie przemytu nielegalnych imigrantów

Kolejne cztery osoby zatrzymali funkcjonariusze CBŚP i Straży Granicznej w ramach śledztwa dotyczącego zorganizowanej grupy przestępczej przemycającej cudzoziemców. Postępowanie w tej sprawie nadzoruje wydział zamiejscowy Prokuratury Krajowej w Białymstoku.

W ocenie śledczych, grupa może mieć na koncie przerzut w sumie prawie pół tysiąca osób, przede wszystkim z Azji i Afryki, na czym jej członkowie mieli zarobić 920 tys. euro.

„Mechanizm działania grupy polegał na organizowaniu cudzoziemcom dokumentów, pozwalających im na ubieganie się o udzielenie przez właściwego wojewodę zezwolenia na pobyt czasowy i pracę. Członkowie grupy reprezentowali także cudzoziemców w prowadzonych postępowaniach administracyjnych” – poinformowała w dzisiejszym komunikacie Prokuratura Krajowa.

Największą akcję zatrzymań osób podejrzanych CBŚP i SG przeprowadziły w marcu, w kilku województwach zatrzymując wtedy szesnaście osób, trzynaścioro Polaków i troje obywateli Ukrainy; przeszukano kilkadziesiąt miejsc użytkowanych przez członków grupy, w mieszkaniach podejrzanych zabezpieczono prawie ćwierć miliona złotych w rożnej walucie.

Trzem, z czterech obecnie zatrzymanych osób prokuratura postawiła zarzuty działalności w zorganizowanej grupie przestępczej oraz ułatwiania pobytu cudzoziemcom na terytorium Polski, w celu osiągnięcia korzyści majątkowej. W przypadku czwartego z zatrzymanych prokuratura czeka na opinię biegłego dotyczącą jego stanu zdrowia.

Jak podała Prokuratura Krajowa, dotąd w tej sprawie zarzuty postawiono 23 osobom; siedem jest tymczasowo aresztowanych.

PAP/RIRM

drukuj