Podlasie: W Teremiskach poświęcono uroczyście dwa krzyże: katolicki i prawosławny

W Teremiskach poświęcono uroczyście dwa krzyże: katolicki i prawosławny, które z inicjatywy mieszkańców – katolików i prawosławnych – zostały odnowione. 

Teremiski to niewielka wieś położona w województwie podlaskim, od wieków zanurzona w leśnym obszarze Puszczy Białowieskiej. To szczególne miejsce nie tylko ze względów przyrodniczych.

– Społeczeństwo, rodziny są wymieszane wyznaniowo, narodowościowo i to jest taka piękna symbioza w naszej miejscowości i o tym możemy głośno mówić – podkreślał ks. Sergiusz Korch, proboszcz prawosławnej parafii pw. św. Mikołaja w Białowieży.

Ekumenizm i zrozumienie dla drugiego człowieka – te cechy można przypisać tutejszym mieszkańcom. „Nie odczuwamy, że jesteśmy różnych wyznań” – wskazało jedno z tamtejszych małżeństw katolicko-prawosławnych.

– Jurek idzie ze mną do kościoła, ja idę z nim do cerkwi. Świętujemy święta rodzinne, typu wesela, chrzciny, przykre uroczystości – pogrzeby, i w ogóle nie ma nigdy na tym tle jakichkolwiek nieporozumień – opowiedziało wskazało jedno z małżeństw katolicko-prawosławnych.

– Przecież Bóg jest jeden. Nie ma tu żadnych podziałów – dodało małżeństwo.

– Powinniśmy żyć w zgodzie, bo to jest dobre. Jest taki przykład starego przysłowia, które mówi, że zgoda buduje, a niezgoda rujnuje. I to tutaj funkcjonuje. Jeżeli religia ma dzielić, to staje się czymś złym, a jeżeli dwie religie są obok siebie i w przestrzeni publicznej funkcjonują i się szanują nawzajem, to tylko może wzmocnić nasze społeczeństwo i pokazać jak jesteśmy bogaci kulturowo – zaakcentował nadleśniczy Nadleśnictwa Hajnówka Mariusz Agiejczyk.

Współistnienie obu obrządków obrazuje para krzyży na skraju Teremisek – stoją obok siebie katolicki i prawosławny, oba przewiązane wstążkami.

W najtragiczniejszych chwilach zawsze się ludzie łączyli i stawiali te krzyże właśnie z powodu tragicznych zdarzeń, takich jak pożary, choroby, epidemie po I wojnie światowej – mówiło małżeństwo katolicko-prawosławne.

Teremiski, zgodnie z tradycją, mają krzyże po obu stronach wsi. Ostatnio z inicjatywy mieszkańców zostały odnowione. We wtorek dokonano ich uroczystego poświecenia.

– Tego typu uroczystości, zdarzenia dla takiej społeczności naszych wiejskich, mniejszych to rzeczywiście dosyć ważna sprawa, ważna rzecz. Jest to okazja przede wszystkim do takiego zamanifestowania, że ludzie potrafią coś ze sobą wspólnie zrobić – zaznaczył ks. Bogdan Popławski, proboszcz parafii pw. św. Teresy od Dzieciątka Jezus w Białowieży.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl