fot. DWOT

Podkarpackie: w Sędziszowie Małopolskim przysięga żołnierzy WOT

Na Rynku w Sędziszowie Małopolskim (Podkarpackie) odbędzie się dziś przysięga żołnierzy 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej im. płk. Łukasza Cieplińskiego ps. „Pług”. Słowa roty przysięgi wojskowej wypowie 105 żołnierzy.

Rzecznik prasowy podkarpackiej brygady por. Witold Sura powiedział, że będzie to trzecia w tym roku przysięga żołnierzy brygady.

„Przysięgę poprzedzi Msza święta w Kościele pw. Najświętszej Maryi Panny w Sędziszowie Małopolskim, która rozpocznie się o godzinie 12.00. Sama przysięga odbędzie się na miejscowym Rynku” – dodał.

Żołnierze będą przysięgać na pierwszy, historyczny sztandar bojowy Inspektoratu Rzeszowskiego Armii Krajowej, który w 105. rocznicę urodzin patrona brygady powierzono w opiekę podkarpackiej brygadzie. Uroczystości będzie towarzyszyła asysta honorowa wystawiona przez brygadę oraz Orkiestra Wojskowa z Bytomia.

Por. Witold Sura podkreślił, że będzie to wyjątkowa przysięga, ponieważ wezmą w niej udział najmłodsi żołnierze, w tym m.in. uczniowie szkół ponadgimnazjalnych i studenci, którzy wzięli udział w akcji „Wakacje z WOT”.

„Wszyscy, którzy przyjdą na przysięgę będą mogli również zobaczyć sprzęt wojskowy, w tym m.in. quady, motocykle czy broń snajperską. Sprzęt ten jest na wyposażeniu brygady. Ponadto wystawione zostanie stoisko promocyjne, gdzie będzie można porozmawiać o naszej formacji” – powiedział rzecznik.

Przysięga wojskowa jest zwieńczeniem 16-dniowego szkolenia podstawowego, które tym razem odbyło się na obiektach wojskowych w Jarosławiu i Rzeszowie. Ochotnicy uczyli się praktycznych umiejętności posługiwania się bronią, zasad zachowania na polu walki, udzielania pierwszej pomocy oraz topografii.

Jak zaznaczył por. Witold Sura, to dopiero początek szkolenia „Terytorialsów”.

„Cały cykl szkolenia trwa trzy lata i jest podzielony kolejno na etapy szkolenia indywidualnego, specjalistycznego i zgrywającego” – przypomniał rzecznik podkarpackiej brygady.

3. Podkarpacka Brygada Obrony Terytorialnej im. płk. Łukasza Cieplińskiego ps. „Pług” powstała w pierwszym etapie formowania Wojsk Obrony Terytorialnej. W skład brygady wchodzi pięć batalionów lekkiej piechoty rozmieszczonych w: Rzeszowie, Nisku, Dębicy, Jarosławiu oraz Sanoku. Liczy ok. 3,5 tys. żołnierzy.

PAP

drukuj