fot. strazgraniczna.pl

Podkarpackie: Straż Graniczna zatrzymała Ukraińca, który przerzucał imigrantów do Anglii

Funkcjonariusze Straży Granicznej z Medyki (Podkarpackie) zatrzymali 34-letniego Ukraińca, za którym władze Francji wydały Europejski Nakaz Aresztowania. Mężczyzna jest podejrzany o przerzut imigrantów z Francji do Anglii.

Jak poinformowała w środę rzeczniczka prasowa Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej w Przemyślu mjr Elżbieta Pikor, mężczyzna został zatrzymany w nocy z wtorku na środę, w trakcie kontroli pasażerów autobusu wyjeżdzającego z Polski przez przejście graniczne w Medyce.

„Podczas sprawdzania danych 34-letniego obywatela Ukrainy, w międzynarodowych bazach poszukiwawczych ustalono, że mężczyzna jest w zainteresowaniu francuskiego wymiaru sprawiedliwości. Władze tego kraju wydały za cudzoziemcem Europejski Nakaz Aresztowania w celu zatrzymania i ekstradycji” – dodała.

Mjr Elżbieta Pikor wyjaśniła, że Ukrainiec jest podejrzewany o udział w grupie przestępczej przerzucającej imigrantów z Francji do Wielkiej Brytanii z wykorzystaniem łodzi przez kanał La Manche. Interpol poszukiwał podejrzanego w kilkudziesięciu krajach świata.

Rzeczniczka zaznaczyła, że mężczyzna przebywał legalnie w Polsce i wracał do rodzinnego miasta na Ukrainie.

„W chwili zatrzymania przez strażników granicznych był zupełnie zaskoczony i nie spodziewał się takiego przebiegu wydarzeń” – powiedziała Pikor.

Cudzoziemiec aktualnie pozostaje w dyspozycji przemyskiej prokuratury i oczekuje na rozpoczęcie procedury ekstradycyjnej.

Od początku 2019 roku podkarpaccy funkcjonariusze Straży Granicznej zatrzymali już ponad 250 osób poszukiwanych przez władze Polski oraz wymiary sprawiedliwości innych europejskich krajów.

PAP

drukuj