fot. pixabay.com

Podkarpackie: ruszają konsultacje Strategii Demograficznej 2040

Samorządy są najbliżej obywateli i najlepiej wiedzą, jakie szczegółowe rozwiązania są potrzebne – mówi wiceminister rodziny, Anna Schmidt-Rodziewicz.

Trwają konsultacje dokumentu wypracowanego w resorcie rodziny. Dziś wiceminister rodziny spotyka się z wojewodą podkarpacką, a także przedstawicielami samorządu, organizacji pozarządowych i społecznych z regionu.

Rozwój opieki prenatalnej, okołoporodowej i pediatrycznej oraz tworzenie modelowych centrów zdrowia prokreacyjnego, zajmujących się m.in. leczeniem niepłodności – takie są założenia w obszarze opieki zdrowotnej rządowego projektu Strategii Demograficznej 2040.

Dokument zakłada też zmiany w kodeksie pracy, mające ułatwić pracującym rodzicom opiekę nad dziećmi. Strategia proponuje ograniczenie możliwości zawierania umów na czas określony i ochronę obojga rodziców przed zwolnieniem z pracy.

Tworząc strategię, przeprowadziliśmy ponad 600 badań wśród młodych małżeństw i par – zaznacza wiceminister rodziny i polityki społecznej, Anna Schmidt-Rodziewicz.

– Głównymi obszarami, które są wskazywane, jest kwestia pracy i mieszkań. Mieszkania rozumianego nie tylko jako „własny kąt” potrzebny do tego, aby założyć rodzinę, zawrzeć związek małżeński, zdecydować się na dzieci, ale też często problem mieszkaniowy związany z tym, że młodzi ludzie nie posiadają własnego mieszkania i mieszkają w wynajętym mieszkaniu. Ewentualnie ta infrastruktura mieszkaniowa jest niewystarczająca do tego, aby mieć większą ilość dzieci. Kolejnym obszarem problematycznym, na który wskazywali respondenci, była kwestia pracy – poinformowała wiceminister.

Celem realnym rządu jest osiągnięcie współczynnika urodzeń na poziomie 1,8 do 2040 roku. Optymalnym celem jest współczynnik na poziomie proc. 2,1, czyli uzyskanie zastępowalności pokoleń.

RIRM

drukuj