PKW będzie realizować nowelizację Kodeksu wyborczego

Zapadły wstępne ustalenia, że Państwowa Komisja Wyborcza będzie działać i starać się realizować nową ustawę w zakresie powoływania nowych organów – powiedział szef PKW Wojciech Hermeliński. Chodzi o wybory komisarzy wyborczych i nowego szefa Krajowego Biura Wyborczego.

Nowelizacje Kodeksu wyborczego we wtorek podpisał prezydent Andrzej Duda. Zapisano w niej m.in., że kandydatów na komisarzy wyborczych oraz trzech kandydatów na szefa Krajowego Biura Wyborczego ma przedstawiać PKW minister spraw wewnętrznych. Zmieni się też tryb wyboru członków Komisji.

Szef PKW Wojciech Hermeliński powiedział wczoraj, że członkowie Państwowej Komisji Wyborczej będą rozważać kwestię podania się do dymisji, ale jeszcze na ten temat nie rozmawiali. Pytany wieczorem o dymisje w jednej ze stacji telewizyjnych podkreślał, że odbyło się już spotkanie Państwowej Komisji Wyborczej i że zapadły wstępne ustalenia – że PKW będzie działać i starać się „realizować nową ustawę w zakresie powoływania nowych organów, czyli szefa Krajowego Biura Wyborczego i komisarzy wyborczych.

„W przypadku uzasadnionych zastrzeżeń” wobec kandydatów, PKW ma poinformować o tym niezwłocznie szefa MSWiA, który wskaże nowych kandydatów.

Stosunek pracy obecnego szefa Krajowego Biura Wyborczego wygaśnie z dniem powołania przez PKW nowego szefa, co ma nastąpić w 30 dni od dnia wejścia nowelizacji w życie. Dla PKW – jak mówił Wojciech Hermeliński – kluczową kwestią jest to, czy przedstawieni przez ministra kandydaci będą gwarantowali przeprowadzenie wyborów w sposób „niezakłócony, harmonijny, (…) szybki i bez żadnych przewlekłości”.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl