fot. PAP/Tomasz Wiktor

PKP Polskie Linie Kolejowe odnawiają przystanki Rybnik Niewiadom i Rybnik Niedobczyce w woj. śląskim

Modernizację dwóch przystanków na linii kolejowej Rybnik – Racibórz, w rybnickich dzielnicach Niewiadom oraz Niedobczyce, prowadzi spółka PKP PLK – wynika z informacji tej spółki zarządzającej kolejową infrastrukturą. Wartość prac finansowanych środkami budżetowymi przekracza 8 mln złotych.

Inwestycje przy rybnickich przystankach są prowadzone w ramach „Rządowego programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025„, na który zgodnie z aktualizacją z połowy czerwca 2022 roku Rada Ministrów przeznaczyła jeden mld złotych. W woj. śląskim program ten obejmuje na liście podstawowej 13 pozycji; trzy dotyczą przystanków na terenie Rybnika.

Są to Rybnik Niewiadom i Rybnik Niedobczyce na linii Rybnik – Racibórz, a także Rybnik Paruszowiec na linii Katowice – Rybnik czy Wodzisław Śląski Centrum i Warszowice. Nowe przystanki Katowice Ochojec, Murcki, Kostuchna i Podlesie Saska powstaną w tym i przyszłym roku na odnowionej linii Katowice Ligota – Tychy. Pod koniec 2022 roku rozpocznie się budowa przystanku Koniecpol Centrum, a przystanek Pawłowice Studzionka zostanie zbudowany na linii Żory – Chybie do końca 2023 roku.

Na razie podróżni mogą korzystać m.in. z nowego peronu nr 2 w Rybniku Niewiadomiu. Zamontowano tam nowe wiatę, ławki i oświetlenie oraz oznakowanie. Osoby o ograniczonych możliwościach poruszania się skorzystają z pochylni. Peron jest podwyższony, co ułatwia wsiadanie i wysiadanie z pociągów. Na antypoślizgowej nawierzchni zastosowano ścieżki naprowadzające. Wymieniono tor na długości peronu oraz dwa rozjazdy.

Obecnie prace prowadzone są na sąsiednim peronie oraz torze. W Niewiadomiu – gdzie istnieje możliwość mijania się pociągów na jednotorowej trasie od Rybnika Towarowego do Suminy – prace obejmują przebudowę peronu jednokrawędziowego oraz dobudowę drugiego, w zamian za dotychczasowy peron w międzytorzu.

W Niedobczycach wyremontowano już 110 m peronu jednokrawędziowego, który został udostępniony podróżnym. Docelowo obiekt będzie miał 150 metrów. Zamontowano nową wiatę i oświetlenie oraz tablice informacyjne. Wymieniono tor.

Uchwałę w sprawie ustanowienia „Rządowego programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025” przyjęto 19 maja 2021 roku. Program zaktualizowano 15 czerwca 2022 roku uchwałą Rady Ministrów w sprawie przyjęcia sprawozdania z wykonania planu realizacji zadania.

Program ma przyczyniać się do ograniczenia wykluczenia komunikacyjnego i poprawić pasażerom dostęp do kolejowej komunikacji wojewódzkiej i międzywojewódzkiej. Na ten cel przeznaczono 1 mld złotych. Środki są wykorzystywane m.in. na budowanie lub modernizowanie przystanków kolejowych. W zadaniu uwzględniono 314 lokalizacji w całej Polsce. Na liście podstawowej jest 185 z nich, a na rezerwowej – 129.

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl