By Bardrock - Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=9798784

PKP Intercity: w 2021 r. przybędzie 150 wagonów przystosowanych dla osób z niepełnosprawnościami

W 2021 roku przybędzie 150 wagonów przystosowanych dla osób z niepełnosprawnościami – poinformowało PKP Intercity w czwartkowym komunikacie. Spółka dodała, że po 2023 roku wszystkie pociągi przewoźnika mają być przystosowane dla osób poruszających się na wózkach.

Z okazji Międzynarodowego Dnia Osób z Niepełnosprawnościami, spółka przewozowa wskazała, że od początku 2020 roku do PKP Intercity trafiło blisko 130 wagonów przystosowanych do potrzeb osób o ograniczonej możliwości poruszania się. Nadchodzący rok przyniesie dalsze zwiększanie dostępności kolei i wzrost liczby wagonów przystosowanych dla osób z niepełnosprawnościami – podano.

Według planów w 2021 roku flota PKP Intercity zostanie wzmocniona blisko 150 nowymi lub zmodernizowanymi wagonami. Wszystkie z nich będą spełniać wymogi TSI PRM w zakresie dla osób o ograniczonej możliwości poruszania się, a część z nich będzie przystosowana również dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich – czytamy.

Spółka podała, że nowością na torach będą modernizowane przez PESA Bydgoszcz wagony COMBO. To wielofunkcyjne pojazdy o podwyższonym standardzie, wyposażone w specjalną przestrzeń dla osób z niepełnosprawnościami, w tym osób poruszających się na wózku, a także miejsca przewidziane dla ich opiekunów.

Dodała, że wagony posiadać będą automatyczne drzwi przedziałowe i bezprogowe podłogi ułatwiające poruszanie się. Stosowane w nich będą oznaczenia Braille’a. Pojazdy będą posiadać również kontrastowe drzwi wejściowe, klamki, poręcze i przyciski, umieszczone na wysokości odpowiedniej dla osób poruszających się na wózkach. Flotę PKP Intercity wzmocni 60 takich wagonów.

W najbliższych miesiącach park taborowy przewoźnika zaczną wzmacniać także pierwsze z 81 nowych wagonów, które dla PKP Intercity produkuje H. Cegielski Fabryka Pojazdów Szynowych w Poznaniu. Wszystkie będą dostosowane do przewozu osób z niepełnosprawnościami. Podobnie jak 12 nowoczesnych elektrycznych zespołów trakcyjnych FLIRT, które PKP Intercity kupiło za ponad miliard złotych brutto od firmy Stadler Polska, trwa produkcja pierwszego z 12 pociągów – czytamy.

Przewoźnik dodał, że wszystkie będą wyposażone m.in. w platformy ułatwiające wsiadanie podróżnym na wózkach. Dostawa dwóch pierwszych pojazdów jest przewidziana w drugiej połowie 2021 roku.

Dzięki realizowanym inwestycjom po 2023 roku wszystkie pociągi przewoźnika będą miały wydzieloną przestrzeń dla osób poruszających się na wózkach – podkreślono w komunikacie.

Spółka przypomniała, że od marca 2019 roku dostępny jest dodatkowy numer telefonu: 42 205 45 31 przeznaczony tylko i wyłącznie dla osób z niepełnosprawnościami i o ograniczonej sprawności ruchowej. Podróżni, dzwoniąc na dedykowany numer, mogą zgłosić przejazd osoby z niepełnosprawnością, wypełnić z pomocą konsultanta formularz zgłoszeniowy, a także otrzymać kompleksową informację. Na ten numer pasażerowie mogą także dzwonić w celu uzyskania pomocy, gdyby wystąpiły jakiekolwiek utrudnienia w trakcie podróży.

Dodała, że szczegółowe informacje oraz porady dotyczące organizacji przejazdu osób z niepełnosprawnością dostępne są na stronie PKP Intercity.

W specjalnej zakładce można znaleźć wiele wskazówek ułatwiających zaplanowanie podróży, w tym informacje na temat ustawowych ulg. Dostępna jest także wyszukiwarka połączeń, w której jednym z kryteriów jest dostępność wagonu z platformą/windą dla osób poruszających się na wózkach – czytamy.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl