fot. PAP/Artur Reszko

PKP coraz bezpieczniejszym środkiem lokomocji

Zespoły techniczne PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. zostaną wzmocnione przez pięć specjalistycznych pojazdów szynowo – drogowych za ponad 4 mln zł. Nowy sprzęt przyczyni się do szybszych napraw na torach i ograniczy przerwy w kursowaniu pociągów. O doposażeniu poinformował zespół prasowy PKP.

W komunikacie prasowym czytamy, że dla zarządcy infrastruktury bezpieczeństwo jest najważniejsze, dlatego Polskie Linie Kolejowe regularnie uzupełniają jednostki techniczne.

– W tym roku do PKP trafi pięć pojazdów szynowo – drogowych, z możliwością jazdy po torze o różnej szerokości. Pojazdy dowożą na miejsce po drodze lub torach, sprzęt ratowniczy oraz załogi. Koszt zakupu pojazdów wynosi 4,6 mln złotych. W ubiegłym roku za 9,3 mln złotych PLK kupiły m.in. 17 agregatów prądotwórczych, hydrauliczny sprzęt do wkolejenia, 25 kompletów ratowniczych poduszek pneumatycznych oraz pojazd ratowniczy wraz z wyposażeniem. Od 2013 r. zarządca infrastruktury przeznaczył na ratownictwo techniczne ponad 15 mln złotych – wskazano w tekście.

Jednostki kolejowego ratownictwa technicznego PLK współpracują z innymi służbami ratowniczymi oraz organizują wspólne ćwiczenia na terenach kolejowych.

– Zespoły ratownictwa technicznego PLK to 20 w pełni wyposażonych załóg i ponad 500 wyszkolonych pracowników. To także jedyne w kraju tego typu jednostki wyspecjalizowane do działania na liniach kolejowych. Pociągi ratownictwa technicznego są rozmieszczone na terenie całego kraju w sposób umożliwiający jak najszybszy dojazd do miejsc potencjalnych zdarzeń – zaznaczył zespół prasowy PKP w komunikacie.

Polskie Koleje Państwowe stają się coraz bezpieczniejszym środkiem transportu.

– W 2015 roku o 12 procent spadła liczba kolizji i wykolejeń oraz o 12 procent mniej było wypadków na przejazdach kolejowo – drogowych. Pozytywny trend udało się utrzymać również w tym roku. W pierwszym kwartale 2016 r. w porównaniu do ubiegłego, liczba zdarzeń na przejazdach kolejowo-drogowych zmalała o blisko 14 procent. To efekt ponad 200 konsekwentnie realizowanych inicjatyw na rzecz bezpieczeństwa, które spółka prowadzi w obszarze technicznym, inwestycyjnym, organizacyjnym i pracowniczym – czytamy w prasowym sprawozdaniu Polskich Linii Kolejowych.

RIRM

 

 

 

drukuj