fot. flickr.com

PKP: 1,5 mld zł na dworce do końca 2022 r. ; po wakacjach wspólny bilet

Polskie Koleje Państwowe wydadzą do końca 2022 roku ok. 1,5 miliarda złotych na przebudowę i budowę nowych dworców kolejowych. Po wakacjach wprowadzą Wspólny Przejazd – jeden bilet na Intercity, Przewozy Regionalne oraz Szybką Kolej Miejską z Trójmiasta.

Prezes PKP Krzysztof Mamiński zapowiedział, że po wakacjach ruszy „Wspólny Przejazd”, czyli jeden bilet, honorowany przez trzech przewoźników.

„PKP Intercity, Przewozy Regionalne oraz Szybka Kolej Miejska z Trójmiasta zaoferują jeden bilet” – wyjaśnił na konferencji w minionym tygodniu. Pasażer w kasie jednego z tych przewoźników kupi bilet, na podstawie którego będzie mógł podróżować składami trzech firm.

Jak wyjaśnia prezes, to początek. „Chcemy sukcesywnie dołączać kolejnych przewoźników do Wspólnego Przejazdu”. Prezes dodał, że na początku bilety będą sprzedawane tylko w kasach.

„Pracujemy nad sprzedażą poprzez internet, powinna ruszyć w kolejnych miesiącach” – zapowiedział. Przyznał, że nad tym pracuje start-up.

Jak mówił w lipcu ubiegłego roku minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk, „wspólny bilet na kolei jest priorytetem. Obecnie na rynku działa wielu przewoźników, każdy z nich ma swoje taryfy biletowe, ulgi i promocje. Połączenie tego w jeden system jest bardzo skomplikowane” – powiedział. Jego zdaniem „projekt wspólnego biletu ma umożliwić zakup jednego biletu na całą podróż koleją, bez względu na przewoźnika i kanał sprzedaży”.

Prezes PKP poinformował także, że PKP przeznaczy na budowę i przebudowę nowych dworców kolejowych ponad ok. 1,5 mld złotych do końca 2022 roku. Inwestycje obejmą 160 dworców.

PKP zarządza ponad 2,5 tys. dworców kolejowych, z czego blisko 600 obsługuje ruch pasażerski. Na najważniejszych dworcach firma wprowadziła menedżerów, którzy dbają m.in. o właściwy poziom usług i reagują na zgłoszone przez klientów uwagi i skargi.

PAP/RIRM

drukuj