fot. facebook.com/olimpijski/

PKN Orlen obejmie patronatem obchody 100-lecia PKOl

PKN Orlen obejmie patronatem obchody, przypadającej w tym roku, 100. rocznicy powstania Polskiego Komitetu Olimpijskiego (PKOl). Spółka wspiera zarazem przygotowania polskiej reprezentacji olimpijskiej do Igrzysk XXXII Olimpiady w Tokio – poinformował płocki koncern.

Jak przypomniał PKN Orlen, zjazd założycielski PKOl odbył się 12 października 1919 r. w Hotelu Francuskim w Krakowie, a jego celem było wysłanie reprezentacji kraju na Igrzyska Olimpijskie w 1920 r. w Antwerpii.

„Sport łączy ludzi, buduje więzi i poczucie patriotyzmu. To nie tylko rywalizacja na boisku, walka o punkty i o zwycięstwo. Sport uczy nas również działania w zespole, co jest niezwykle ważne, by odnieść sukces i osiągnąć zamierzone cele. Jestem dumny, że taki zespół tworzymy wspólnie z Polskim Komitetem Olimpijskim, który wpisuje się w dorobek stu lat niepodległości naszej Ojczyzny” – powiedział prezes PKN Orlen Daniel Obajtek, cytowany w niedzielnym komunikacie spółki.

Zaznaczył przy tym, że PKOl „wspiera wybitne polskie osobowości sportu”. Podziękował też polskim sportowcom, olimpijczykom za „za wszystkie sukcesy i medale”.

„Wraz z Polskim Komitetem Olimpijskim z powodzeniem wspieraliśmy Polską Reprezentację podczas Igrzysk w Turynie, Vancouver, w Londynie czy Rio de Janeiro. Jako sponsora strategicznego nie zabraknie nas również na najbliższych Igrzyskach w Tokio” – oświadczył prezes PKN Orlen.

Koncern przypomniał o swoim zaangażowaniu w sponsorowanie reprezentacji Polski na Igrzyskach Olimpijskich już od 2004 r.

„Z kolei od 2017 r. spółka jest Sponsorem Strategicznym Polskiego Komitetu Olimpijskiego oraz Polskiej Reprezentacji Olimpijskiej. Komitet otrzymuje stabilne, długofalowe wsparcie finansowe, co pozwala sportowcom rozwijać swój talent i umiejętności” – poinformował PKN Orlen w komunikacie.

Spółka podkreśliła, że jej współpraca z PKOl „to także edukacja olimpijska, opieka nad olimpijczykami, promocja fair play i propagowanie zdrowego, sportowego stylu życia”.

„100 lat to bogata historia wielu ludzi i ogromny dorobek PKOl, jego dziedzictwa znaczonego sukcesami polskich sportowców na kolejnych igrzyskach oraz historii ogólnoświatowego ruchu olimpijskiego. Z okazji jubileuszu zamierzamy mówić nie tylko o medalach, tytułach i rekordach, ale także akcentować niezaprzeczalne wartości wychowawcze sportu i olimpizmu. Chcemy pokazywać wzorce zachowań i drogę wiodącą do sukcesów” – oświadczył prezes PKOl Andrzej Kraśnicki.

PKN Orlen zaznaczył, że tegorocznym obchodom 100. rocznicy powstania PKOl towarzyszy hasło: „Wiele dróg, jeden cel”. Przypomniał zarazem, że pierwszym prezesem PKOl został książę Stefan Lubomirski, a protektorem naczelnik państwa, późniejszy marszałek Józef Piłsudski. Wybuch wojny polsko-bolszewickiej przerwał przygotowania polskich sportowców do Olimpiady w Antwerpii w 1920 r. – polska reprezentacja zadebiutowała dopiero na Igrzyskach Olimpijskich w 1924 r. w Paryżu.

PAP/RIRM

drukuj