fot. twitter.com

PKN Orlen i PESA coraz bliżej budowy lokomotywy zasilanej wodorem

Bydgoska PESA i PKN Orlen są coraz bardziej zaawansowane w budowie lokomotywy na wodór. Pojazd – według zapowiedzi – ma być gotowy już w przyszłym roku.

Ogniwa wodorowe są jedną z najbardziej obiecujących technologii w transporcie kolejowym. W grudniu ubiegłego roku spółki: PESA i PKN ORLEN podpisały list intencyjny dotyczący współpracy przy stworzeniu pojazdu szynowego zasilanego wodorem. Prace nad lokomotywą idą w dobrym kierunku.

– Konfigurujemy pojazd wodorowy – konkretnie lokomotywę manewrową – i jesteśmy w tym zaawansowani. Poznajemy wymagania, zarówno techniczne, jak i organizacyjne. Staramy się od razu wpleść do tego projektu prace nad autonomicznym sterowaniem – mówił Krzysztof Zdziarski, prezes zarządu PESA Bydgoszcz S.A.

Po przygotowaniu pełnej specyfikacji, ruszy faza projektu i budowy.

– Chcemy widzieć lokomotywę wodorową przy pracy w 2021 roku – powiedział Krzysztof Zdziarski.

Wodór to jedno z kluczowych źródeł czystej energii wspieranych na poziomie UE jako element gospodarki zeroemisyjnej. Polska to z kolei jeden z największych producentów wodoru na świecie, m.in. właśnie za sprawą PKN Orlen, który w ramach grupy kapitałowej w procesie produkcyjnym wytwarza blisko 45 ton wysokiej jakości wodoru na godzinę.

– Orlen pracuje z wodorem na co dzień. Ropa naftowa to węglowodory, więc jest doświadczony przede wszystkim, jeśli chodzi o produkcję wodoru, o magazynowanie wodoru i infrastrukturę wodorową, co do tej pory było ogromnym wyzwaniem dla napędów wodorowych – podsumował Krzysztof Zdziarski.

Docelowo nowa technologia ma zostać wdrożona komercyjnie na dużą skalę również w pojazdach do przewozu osób.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl