PK: Akt oskarżenia za wprowadzanie do obrotu znacznych ilości narkotyków

Prokurator skierował do sądu akt oskarżenia przeciwko sześciu osobom w wieku od 29 do 40 lat oskarżonym o wprowadzanie do obrotu znacznych ilości narkotyków – poinformowała rzecznik Prokuratury Krajowej Ewa Bialik.

Jak przekazała prokurator Ewa Bialik, akt oskarżenia do Sądu Rejonowego w Opolu Lubelskim skierował Lubelski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Lublinie.

„Oskarżeni to mężczyźni w wieku od 29 do 40 lat, mieszkańcy woj. lubelskiego. Prokurator oskarżył ich o wprowadzanie do obrotu znacznej ilości substancji psychotropowych lub środków odurzających” – powiedziała rzecznik Prokuratury Krajowej.

„Zarzuty dotyczą obrotu prawie kilogramem amfetaminy, kilkuset gramami mefedronu, kilkudziesięcioma tabletkami ecstasy, marihuaną w ilości od kilkuset gramów do 8 kilogramów” – przekazała Bialik.

Dodała, że ponadto jednemu z oskarżonych prokurator zarzucił posiadanie marihuany.

Jak wskazała, akt oskarżenia dotyczy śledztwa prowadzonego przez Centralne Biuro Śledcze Policji w sprawie handlu narkotykami w woj. lubelskim.

„Postępowanie rozpoczęło się w styczniu 2018 roku. Wówczas w samochodzie marki BMW, którym poruszał się jeden z oskarżonych, ujawniono po 3 kilogramy amfetaminy i marihuany o łącznej wartości rynkowej około 240 tysięcy złotych” – podała.

Poinformowała również, że dalsze czynności w tej sprawie pozwoliły na ustalenie kolejnych osób, handlujących narkotykami w Lubelskiem, wśród których byli również oskarżeni.

Lubelski wydział zamiejscowy Prokuratury Krajowej skierował wcześniej dwa akty oskarżenia związane z handlem narkotykami na terenie tego województwa.

„W obydwu postępowaniach zapadły wyroki skazujące. W jednej ze spraw dwóch oskarżonych zostało skazanych prawomocnym wyrokiem na kary 5 i 4 lat pozbawiania wolności. Kolejna sprawa dotycząca wytwarzania środków odurzających w postaci amfetaminy zakończyła się skazaniem dwóch oskarżonych na kary po 6 lat pozbawienia wolności” – dodała.

Obecny akt oskarżenia przeciwko sześciu osobom jest trzecim z kolei skierowanym do Sądu Rejonowego w Opolu Lubelskim. Za zarzucane czyny oskarżonym może grozić do 12 lat więzienia.

PAP

drukuj