PiS wybrało kolejnych szefów okręgów

Marek Suski, Leszek Dobrzyński, Jerzy Szmit, Szymon Giżyński, Władysław Ortyl – to politycy Prawa i Sprawiedliwości, którzy w niedzielę ponownie zostali wybrani na szefów okręgów swojej partii. Do zmiany doszło m.in. w okręgu w Pile, którym pokieruje Krzysztof Czarnecki.

W okręgu szczecińskim szefem PiS ponownie został poseł Leszek Dobrzyński.

„PiS musi nadal rozwijać się w regionie, nasze struktury partyjne powinny dwu lub trzykrotnie zwiększyć się obejmując działaniem cały teren” – mówił Dobrzyński. „Przed nami wybory samorządowe w 2018 r., przedbiegi już się rozpoczęły. Dlatego musimy wzmocnić listy wyborcze, skonstruować program, wystawić silnych kandydatów i dotrzeć do jak największej ilości wyborców” – dodał polityk.

Leszek Dobrzyński był członkiem Solidarności Walczącej, Ligi Republikańskiej oraz Przymierza Prawicy. Jako polityk PiS mandaty poselskie uzyskał w wyborach w 2005, 2011 i 2015 roku. W Sejmie zasiada w komisji obrony narodowej oraz komisji polityki społecznej i rodziny. Z wykształcenia jest politologiem, absolwentem Uniwersytetu Szczecińskiego; wraz z żoną prowadzi rodzinny dom dziecka w Szczecinie.

Do zmian doszło w niedzielę w Pile. Byłego posła, a obecnie wiceprezesa PKO BP, Maksa Kraczkowskiego zastąpił obecny burmistrz Trzcianki Krzysztof Czarnecki. Nowy szef pilskich struktur PiS ma 59 lat, z zawodu jest technikiem budowlano-drogowym. W latach 2005-2007 Czarnecki był posłem PiS V kadencji; w Sejmie był członkiem komisji rolnictwa i rozwoju wsi oraz komisji rozwoju przedsiębiorczości. Burmistrzem Trzcianki Czarnecki został w 2013 r.

W okręgu olsztyńskim ponownie szefem PiS został wiceminister infrastruktury i budownictwa Jerzy Szmit. Jednym z jego głównych zadań – jak powiedział PAP – będzie wspieranie działań rządu w terenie. Jak dodał, chodzi również o wzmocnienie partii w regionie, bo – jak ocenił – dziś jest ona oparta głównie na pracy społecznej. Innym równie ważnym zadaniem będzie dla niego przygotowanie do wyborów samorządowych.

„W regionie Warmii i Mazur PiS ma ogromną przewagę nad innymi partiami, jeśli dobrze przygotujemy wybory samorządowe, to będziemy chcieli wygrać wybory do sejmiku województwa, ale także wybory w gminach i powiatach”- ocenił Szmit.

W Opolu szefową okręgu została poseł Katarzyna Czochara.

„Jestem zaszczycona, bo jest to bardzo ważna funkcja w strukturach naszej partii, ale też czuję, jaka odpowiedzialność spoczywa na mnie” – powiedziała PAP Katarzyna Czochara.

Przypomniała, że Opolszczyzna była znana jako bastion Platformy Obywatelskiej.

„Teraz ta tendencja trochę uległa zmianie (w ostatnich wyborach do Sejmu wygrał PiS – PAP) i jestem przekonana, że ta zmiana zostanie utrzymana, mało tego, że ją jeszcze poprawimy. Naszym celem jest więc zwiększenie struktur w regionie, a priorytetowym zadaniem są wybory samorządowe, które odbędą się za dwa lata” – dodała.

W okręgu częstochowskim szefem PiS po raz kolejny został poseł Szymon Giżyński.

„Najważniejszym celem nowo wybranych władz okręgu jest zdobycie prezydentury Częstochowy w 2018 r. oraz uzyskanie w najbliższych wyborach samorządowych jak największych sukcesów na innych samorządowych arenach całego okręgu” – powiedział PAP Szymon Giżyński.

W Sejmie przewodniczy parlamentarnemu zespołowi ds. promocji żużla, ds. utworzenia Uniwersytetu Częstochowskiego oraz ds. utworzenia woj. częstochowskiego. Zasiada także m.in. w sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

W okręgu radomskim przewodniczącym PiS został ponownie poseł Marek Suski, który pełni funkcję m.in. wiceprzewodniczącego klubu parlamentarnego PiS. W Sejmie jest przewodniczącym m.in. komisji ds. energii i skarbu państwa i wiceszefem komisji śledczej ds. Amber Gold. W rozmowie z PAP Marek Suski podkreślił, że działacze PiS skoncentrują się na przygotowaniu do wyborów samorządowych, budowie struktur i opracowaniu programów wyborczych dla poszczególnych samorządów.

Polityk zaznaczył, że w tym kontekście szczególnie ważny – jako stolica okręgu – jest Radom, gdzie w 2014 r. wybory prezydenta miasta wygrał kandydat PO – Radosław Witkowski.

„Będziemy się przygotowywać do wyborów w tym mieście. Tym bardziej, że obecny prezydent jest słabym prezydentem, w Radomiu nic się nie dzieje, inwestycje praktycznie zostały wstrzymane. Po dwóch latach obecna władza nie ma żadnych dokonań” – ocenił Marek Suski.

W okręgu łódzkim szefem PiS została Joanna Kopcińska. Będzie to jej pierwsza kadencja w fotelu szefa struktur partii w tym okręgu. Jak mówiła PAP, najważniejszym zadaniem będzie realizacja programu rządu „w małych ojczyznach, jakimi są okręgi wyborcze”.

„Będziemy ciężko pracować nie tylko w tej kadencji, ale i w kolejnych latach” – mówiła polityk.

Kopcińska jest lekarzem i społecznikiem; należy m.in. do Okręgowej Izby Lekarskiej. W 2014 r., jako kandydatka PiS startowała w wyborach prezydenta Łodzi, ale przegrała z dotychczasową prezydent Hanną Zdanowską (PO). Rok później została z listy PiS wybrana na posła.

W okręgu wałbrzyskim szefową PiS została ponownie minister edukacji Anna Zalewska, która w wyborach startowała z rekomendacją prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego. Zalewska była jedyną kandydatką i otrzymała 160 ze wszystkich 195 oddanych głosów. Zalewska jest posłem PiS od 2007 r. Wcześniej była samorządowcem i pedagogiem, m.in. dyrektorem Liceum Ogólnokształcącego w Świebodzicach. Z wykształcenia jest polonistką.

Przewodniczącym rzeszowskich struktur PiS został ponownie Władysław Ortyl, który był jedynym zgłoszonym kandydatem.

„Mam pełną świadomość odpowiedzialności, która wiąże się z wynikiem dzisiejszych wyborów, zwłaszcza w kontekście wspierania reform realizowanych przez nasz rząd oraz w perspektywie zbliżających się wyborów samorządowych, do których musimy się bardzo dobrze przygotować” – mówił po ogłoszeniu wyników wyborów Władysław Ortyl.

Ortyl jest marszałkiem woj. podkarpackiego od 2013 r. Do czasu wybrania go na stanowisko marszałka województwa od 2005 r. był nieprzerwanie senatorem. W tym czasie był m.in. przewodniczącym senackiej komisji obrony narodowej, wiceprzewodniczącym komisji samorządu terytorialnego i administracji państwowej; w latach 2005-2007 wiceministrem rozwoju regionalnego w rządzie PiS. Jest absolwentem Politechniki Rzeszowskiej (specjalność konstrukcje lotnicze).

Wybory szefów okręgów PiS zaplanowano również na kolejny weekend.

Zgodnie ze statutem PiS do kompetencji zjazdów okręgowych należy powołanie i odwołanie ze swego grona prezesa zarządu okręgowego, na wniosek prezesa PiS, a także do 20 pozostałych członków zarządu i członków regionalnej komisji rewizyjnej. Kadencja szefa okręgu wynosi 2 lata.

Struktura PiS w kraju to okręgi, które obecnie dostosowane są do okręgów wyborczych w wyborach do Sejmu, których jest 41.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl