PiS domaga się skrócenia kadencji sejmików

Wybory samorządowe zostały sfałszowane powiedział w Sejmie prezes PiS-u Jarosław Kaczyński. Domagał się zwołania Konwentu Seniorów i ponownego rozpatrzenia projektu ustawy dotyczącego skrócenia kadencji sejmików wojewódzkich.

– Z tej najważniejszej w Polsce trybuny muszą paść słowa prawdy: Te wybory zostały sfałszowane. Ale nawet jeżeli by ktoś nie chciał w to uwierzyć (z różnych względów) to i tak ilość głosów nieważnych, a także ogromne zamieszanie (które powstało w trakcie liczenia głosów), delegitymizuje tę władzę.  A wartość konstytucyjna demokratycznej legitymizacji władzy jest z całą pewnością wyższa niż wartość konstytucyjna, jaką jest kadencyjność. Dlatego zwracam się do Pana Marszałka i Wysokiej Izby o to, żeby tę decyzję podjąć – powiedział Jarosław Kaczyński.

Przewodniczący Klubu Parlamentarnego PO Rafał Grupiński zgłosił wniosek o niezwoływanie Konwentu Seniorów. Powiedział, że od prezesa PiS-u oczekuje, że nie będzie on formułował wniosków, które próbują podważać porządek demokratyczny.

Wnioski zarówno prezesa PiS-u, jak i szefa klubu PO nie były głosowane. Z kolei marszałek sejmu Radosław Sikorski poinformował, że sprawa ustawy o skróceniu kadencji była rozpatrywana przez konwent seniorów wczoraj i dzisiaj. Projekt wymaga opinii m.in. konstytucjonalistów.

Premier Ewa Kopacz i wicepremier, szef PSL Janusz Piechociński poinformowali dziś, że koalicja PO i PSL będzie rządzić w 15 sejmikach wojewódzkich. „Przenosimy koalicję rządową, która sprawdza się, od 7 lat, na poziomy samorządowe” – powiedziała premier.

Poseł Beata Szydło, wiceprezes PiS-u, mówi, że wybory zostały sfałszowane, dlatego też utworzone koalicje nie będą miały pełnej legitymizacji do sprawowania władzy.

– Nie takie były intencje wyborców. Myślę, że koalicje, które powstaną w sejmikach nie będą miały pełnej legitymizacji do tego, żeby taką władzę sprawować. Poza tym myślę, że wiele osób będzie się zastanawiało czy wyniki wyborcze rzeczywiście są prawdziwe, w związku z tym czy zarządy sejmików mają wystarczająco silne poparcie do tego, żeby ten mandat sprawować. Dlatego PiS zawnioskowało żeby skrócić obecną kadencję sejmików wojewódzkich, żeby do 31 marca przygotować ponowne wybory i przeprowadzić je w sposób już rzetelny i uczciwy – powiedziała poseł Beata Szydło.

Natomiast podczas testu systemu informatycznego, który może być wykorzystany podczas II tury wyborów samorządowych, wykryto błąd w wydrukach protokołów – powiedział Romuald Drapiński z Krajowego Biura Wyborczego. Jest to błąd edycyjny, łatwy do skorygowania – dodał.

Jeszcze dziś PKW ma podjąć decyzję, czy podczas II tury wyborów głosy będzie zliczał system informatyczny wykorzystany do tego celu w wyborach 16 listopada.

 

 

RIRM/TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl