PiS debatuje nad polską kulturą

„Kultura polska-wyzwania i przyszłość” – pod takim hasłem w Sejmie trwa debata PiS z cyklu Alternatywa. To już 16. spotkanie polityków, naukowców i ekspertów, którzy debatują nad programem największej partii opozycyjnej.

Prof. Piotr Gliński, socjolog, który prowadzi debatę, odczytał list Stefana Gierowskiego, wybitnego twórcy. Artysta napisał, że dorobek twórców z okresu XIX w., nie jest dziś właściwie propagowany w kraju i za granicą.

– W Polsce należy stwarzać warunki, w których znajomość naszej sztuki byłaby powszechna i wynikała z ogólnej edukacji. Współcześnie, żeby istnieć w sztuce europejskiej, trzeba bardzo wyraźnie pamiętać o odrębności sztuki polskiej. Nie da się tego uzyskać drogą administracyjną, tylko naturalnie istniejącą potrzebą społeczeństwa i jego ambicją dotyczącą propagowania swojej sztuki. (…) Jeśli u nas będzie coraz wyraźniej rysowało się lekceważenie różnorodności naszej sztuki oraz pomijana będzie część naszego dorobku, to tym trudniej będzie się znaleźć w dobrej ocenie światowej – mówi prof. Piotr Gliński.

Prezes PiS Jarosław Kaczyński zwrócił uwagę na aspekt wolności sztuki.

„Wolność sztuki jest wolnością fundamentalną z punktu widzenia nie demokracji, ale kondycji człowieka”. Były premier stawiając diagnozę stanu polskiej kultury i sztuki stwierdził, że „sytuacja jest zła”.

– Chcielibyśmy to zmienić. Chcielibyśmy to zmienić – jeszcze raz podkreślam – w żadnym razie nie podważając wolności sztuki, ale chcielibyśmy uczynić wszystko, by to, o czym wspominał choćby profesor Gierowski, było częścią polityki państwa na różnych poziomach. Chodzi o poziom oświaty, gdzie rzeczywiście powinien być realizowany program, który będzie budował potrzebę obcowania ze sztuką wyższą. Takiego programu dzisiaj nie ma. Bardzo łatwo wykazać, jak niewielka jest ilość zajęć odnoszących się do sztuki – zaznaczył prezes PiS.

Jarosław Kaczyński mówił także o tym, że państwo powinno zadbać o ludzi sztuki, którzy żyją dziś w sferze biedy i nędzy.

RIRM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl