PiS apeluje do SDP o debatę

Parlamentarny Zespół ds. Zrównoważonego Rozwoju apeluje do Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich o debatę w zakresie przyszłości, roli i etyki polskich mediów w kreowaniu polityki zrównoważonego rozwoju Europy.

Żyjemy w okresie szczególnym, Europa ma znamiona kryzysu, z drugiej strony ginie polskie państwo, które powinno odgrywać dość poważną rolę w jednoczącej się Europie z uwagi na swoje zasoby energetyczne – powiedział prof. Jan Szyszko.

Były minister środowiska podkreślał, że okres transformacji to nie wykorzystywanie szans w tym zakresie; uczestniczyły w tym i uczestniczą również media.

Poseł akcentował, że w ostatnim czasie obserwujemy atak na to co w Polsce jest niezwykle ważne z punktu kreowania zrównoważonego rozwoju.

 – Rozpoczął się atak na autorytet, który odegrał wielką rolę zarówno w zakresie tego, że w Polsce istnieje i istniała jeszcze polska rodzina. W zakresie tego, że mamy tak wspaniałe zasoby przyrodnicze, których głównym aktorem jest wieś. Rozpoczął się atak na Kościół katolicki i na jego autorytet. Posługując się obłudą i fałszem zaatakowano ikonę tego autorytetu ks. abp Sławoja Leszka Głódzia, wielkiego patriotę. Człowieka, który jest wielkim miłośnikiem polskiej wsi – powiedział prof. Jan Szyszko.

Poseł Jan Dziedziczak, były rzecznik rządu podkreślał, że media powinny być partnerem w dyskusji o przyszłości Polski.

Bywały środowiska w naszej najnowszej historii, które traktowały media jako przeciwników. My do takich środowisk nie należymy. Traktujemy was jako partnerów i chcemy rozmawiać o Polsce, która będzie też za 10, 20, 30 lat. W polskiej debacie publicznej bardzo brakuje dyskusji takiej wiele lat do przodu. Dyskutujemy o sprawach bieżących, o tym co kto powiedział wczoraj, co kto powie jutro. Brakuje nam dyskusji o przyszłości. Tą dyskusję właśnie proponują prof. Jan Szyszko oraz  prof. Orion Jędrysek – powiedział poseł Jan Dziedziczak.

Były główny geolog kraju zwrócił uwagę, że rząd Donalda Tuska porozdawał wszystkie koncesje nie tylko na surowce energetyczne ale również miedź srebro i złoto. To wszystko emanuje na cały kontynent – Europa nie daje sobie rady i źle gospodaruje zasobami  które posiada.

 – Nie dajemy sobie w Europie rady. Nie dlatego, że nie potrafimy a dlatego, że są różne interesy, które powodują że nie korzystamy z własnych zasobów. Gdybyśmy tylko chcieli Unię Europejską z tej strony naprawić, spowodować żeby zaczęła się poważna debata nad budowaniem silnej UE z silną Polską. Liczymy na to, że ta debata zostanie podjęta – powiedział prof. Mariusz Orion Jędrysek.

RIRM

drukuj