fot. PAP/Andrzej Grygiel

Piotr Duda: Dziękuję premierowi za zrealizowanie postulatów „S” dot. chociażby wolnych niedziel

Porozumienia podpisane w Szczecinie, Jastrzębiu oraz w Katowicach pokazały, że warto być solidarnym i cierpliwym – mówił dziś lider „Solidarności” Piotr Duda w Jastrzębiu-Zdroju. Tam z udziałem przedstawicieli najwyższych władz państwowych odbywają się dziś uroczystości 38. rocznicy podpisania Porozumienia Jastrzębskiego.

Było ono dopełnieniem porozumień zawartych w sierpniu 1980 r. między ówczesną władzą a strajkującymi robotnikami.

Piotr Duda w swoim przemówieniu zwracał po raz kolejny uwagę, że postulaty sierpnia 1980 roku nie są reliktem przeszłości

 – To są marzenia spisane przez robotników. My dzisiaj jako związek „Solidarność”, depozytariusz tych porozumień, jesteśmy zobowiązani te porozumienia realizować i to robimy. Codzienną ciężką pracą. Panie premierze, na pana ręce składam podziękowania za zrealizowanie wspólnie postulatu dotyczącego chociażby wolnych niedziel. Chociaż to chichot historii, bo przecież w postulacie 21. mówimy o wolnych sobotach, ale to i tak jest wielki krok do przodu po tych trudnych latach 90. – powiedział Piotr Duda.

Szef „S” dziękował też za to, że Stocznia Gdańska, kolebka „Solidarności”, powróciła w ręce Skarbu Państwa. Odniósł się jednocześnie krytycznie do braku dialogu społecznego w Polskiej Grupie Energetycznej.

W trakcie uroczystości głos zabrał też premier Mateusz Morawiecki. [czytaj więcej] 

Z kolei list prezydenta Andrzeja Dudy odczytał minister Andrzej Dera. [czytaj więcej] 

RIRM

drukuj