Pierwszy żłobek w gminie Jastków na Lubelszczyźnie

W podlubelskiej Panieńszczyźnie powstał pierwszy w gminie żłobek dla dzieci. Inwestycja cieszy zarówno rodziny jak i samorządowców. Projekt jest współfinansowany m.in. z resortowego programu Maluch plus.

Jak mówią mieszkańcy gminy na ten moment czekało wiele rodzin.

– Ucieszyliśmy się z mężem, że będzie żłobek. Będę mogła wrócić spokojnie do pracy i nie będę musiała „ciągnąć” ze sobą dziecka do Lublina, bo tam też się ciężko dostać – powiedziała Anna Szalast.

Żłobek jest już otwarty, a jego wnętrze kolorowe i przytulne dla maluchów.

– Budynki są wybudowane w strukturze modułowej po to, aby w razie szerszych potrzeb gminy była możliwość rozbudowy. Żłobek jest w tej chwili wyposażony całkowicie – podkreśliła Teresa Kot, wójt gminy Jastków.

Samorządowcy wskazują, że budowa żłobka to dla gminy Jastków bardzo ważne wydarzenie. Żłobek powstał w ramach Centrum Rozwoju Rodziny.

– Zamysł jest taki, aby w tym budynku, który będzie dalej rozbudowywany, oprócz żłobka znalazło się także przedszkole samorządowe, które wkrótce zostanie przeniesione z innego budynku – zaznaczył Marek Wieczerzak, przewodniczący Rady Gminy Jastków.

W centrum znajdzie się także biblioteka, będzie psycholog, pedagog czy logopeda, a także sala spotkań dla mieszkańców i tych wszystkich, którzy są zainteresowani rozwijaniem swoich pasji.

– Szczęśliwie udało się nam uzyskać dofinansowanie z dwóch źródeł. Pierwsze z nich to znakomity, resortowy program Maluch plus. Z niego uzyskaliśmy dofinansowanie w wysokości 600 tys. zł. Drugie źródło to Europejski Fundusz Społeczny – ponad 1 mln 200 tys., samo dofinansowanie z tego projektu zapewnia rodzicom tych dzieci dwuletnie, całkowicie bezpłatne korzystanie ze żłobka zarówno w zakresie wyżywienia, jak i opieki, kadry fachowej, więc znakomita pomoc dla rodziny – powiedziała Teresa Kot.

W nowym żłobku ma znaleźć się miejsce dla trzydzieściorga dzieci. Budowa żłobka umożliwi także powrót do pracy wielu kobietom.

– Taka inwestycja jest niezwykle istotna. Przypomnę, że województwo lubelskie jest jednym z najbardziej wyludniających się województw w całym kraju. Ludzie wyjeżdżają z naszego regionu z powodu braku pracy, perspektyw, ale również z takich powodów, że brak jest szczególnie na terenach wiejskich podobnych instytucji, jak ten samorządowy żłobek, ponieważ nie mają gdzie zostawić dzieci – zauważył Marek Wojciechowski, radny sejmiku wojewódzkiego.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl