Lech Kaczyński z pierwszą wizytą w gazoporcie | fot. Paweł Palembas

Pierwszy polski gazowiec z amerykańskim gazem skroplonym wpłynął do Gazoportu w Świnoujściu

Do Gazoportu im. Lecha Kaczyńskiego w Świnoujściu wpłynął pierwszy gazowiec Orlenu transportujący gaz skroplony ze Stanów Zjednoczonych. Docelowo we flocie Orlenu znajdzie się osiem takich statków. 

Dziś, jak nigdy wcześniej, filarem suwerenności państwa jest bezpieczeństwo energetyczne. Państwo niezależne energetycznie od Rosji to państwo silne. Pokazała to wojna na Ukrainie, ale o tym już kilkanaście lat temu mówił prezydent Lech Kaczyński.

– Wskazywał na to, że putinowska Rosja znalazła swój sposób na to, jak budować wpływy w UE i NATO, a tym sposobem było rozszerzanie współpracy gospodarczej, a w tym przede wszystkim dostarczanie surowców energetycznych i w ten sposób uzależnianie państw Europy od dostaw surowców z Rosji – wskazał wicepremier, minister aktywów państwowych, Jacek Sasin.

Jacek Sasin podkreślał, że dziś o bezpieczeństwo energetyczne Polski zabiega PKN Orlen – koncern multienergetyczny, który jest filarem bezpieczeństwa również państw naszego regionu. Częścią koncernu są spółki Lotos, Energa i PGNiG.

– Dzięki połączeniu możemy dbać o nasze bezpieczeństwo. W naszej strategii wydamy 70 mld złotych na zwiększenie wydobycia – to zwiększenie wydobycia 25 proc. w Polsce, 70 proc. w Norwegii, resztę w Kanadzie i Pakistanie – zaznaczył prezes PKN Orlen, Daniel Obajtek.

Do portu LNG w Świnoujściu wpłynął dziś pierwszy gazowiec floty PKN Orlen transportujący skroplony gaz ziemny ze Stanów Zjednoczonych. Gazowiec może dostarczyć nawet 100 mln metrów sześciennych gazu. Taka ilość zabezpieczy dostawy do wszystkich polskich gospodarstw na tydzień.

– Rzeczpospolita całkowicie uniezależniła się od gazu z Rosji, choć jeszcze w 2015 roku dostawy te stanowiły 90 proc. importu tego surowca do Polski – napisał w liście prezes Prawa i Sprawiedliwości, Jarosław Kaczyński.

Polska, mimo że jest niezależna od surowców z Rosji, to jej wyzwaniem dalej jest bezpieczeństwo energetyczne. Jest jeszcze wiele rzeczy, które możemy zrobić – podkreślał prezes zarządu Gaz-System, Marcin Chludziński.

Możemy też robić dostawy do innych, sąsiadujących krajów, stąd budowa, która się rozpoczyna jednostki FSLU. To jest jednostka pływająca, regazyfikująca w Gdańsku – mówił Marcin Chludziński.

Docelowo do 2025 roku we flocie PKN Orlen znajdzie się osiem gazowców.

TV Trwam News

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl