fot. PAP

Piecha: plan Arłukowicza nierealny dla Polski

Leczenie onkologiczne bez limitu, szybka terapia i indywidualny plan leczenia dla pacjenta – to główne propozycje ministra zdrowia Bartosza Arłukowicza na zmniejszenie kolejek.

Szef resortu w tzw. pakiecie kolejkowym zapowiedział też, że czas od podejrzenia nowotworu do rozpoczęcia terapii nie może przekroczyć 9 tygodni.

Pacjenci otrzymają kartę pacjenta onkologicznego, którą założy lekarz rodzinny, ma ona uprawniać do leczenia bez limitów w krótkich terminach – zapowiedział Arłukowicz.

To brzmi świetnie, ale od rewolucyjnych zapowiedzi do realizacji jest daleka droga. W Polsce brakuje lekarzy, a zniesienie limitowania to zwiększenie finansowania, w tej kwestii nie padły szczegóły – akcentuje senator Bolesław Piecha, były wiceminister zdrowia.

Nie usłyszałem słowa o tym, że będzie więcej pieniędzy. Jeżeli nie ma więcej pieniędzy i jest bez limitów, to jeszcze maja być lekarze, tzw. koordynatorzy, czyli każdy pacjent ma opiekuna, fachowego pracownika czyli lekarza, który nim będzie kierował. Nie ma w Polsce tylu onkologów, w związku z tym myślę, że to co zapowiedział minister Arłukowicz może jest jakimś planem dla Szwajcarii czy Stanów Zjednoczonych, ale nie dla Polski. W Polsce nie mamy ani tylu fachowców, ani tyle pieniędzy, żeby to zrealizować. Poza tym, okazuje się, że w zamian za zniesienie barier biurokratycznych, będziemy wypełniali więcej papierów jako lekarze, a pacjenci dostali tylko i wyłącznie zapewnienie. Czas pokaże czy to jest w ogóle realne, dla mnie nie jest – Bolesław Piecha, były wiceminister zdrowia.

Według założeniach pakietu kolejkowego lekarz rodzinny oraz specjalista mają otrzymać dodatkowe finansowanie za pacjentów przyjętych w ramach szybkiej terapii onkologicznej bez limitów.

Minister zdrowia Bartosz Arłukowicz wśród zmian, które mają skrócić kolejki do lekarzy, zapowiedział również wprowadzenie centralnych elektronicznych kolejek oraz większe kompetencje dla pielęgniarek, które będą miały możliwość zlecania niektórych badań oraz wypisania recept na wybrane leki, a także ordynowania wyrobów medycznych.

Premier oświadczył, że będzie czujnie obserwował prace ministra zdrowia i całego resortu na rzecz wprowadzenia w życie tzw. pakietu kolejkowego. Bartosz Arłukowicz swoje propozycje przedstawił premierowi w miniony piątek. Tusk pozytywnie ocenił przygotowane przez resort zdrowia rozwiązania i oświadczył, że limity finansowe nie będą już przeszkodą w leczeniu onkologicznym.

RIRM

drukuj