fot. R.Sobkowicz/Nasz Dziennik

PGNiG i Orlen Upstream kontynuują prace poszukiwawcze w Wielkopolsce

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo oraz Orlen Upstream rozpoczęły wiercenie kolejnego otworu w ramach wspólnego projektu Płotki. Prace na odwiercie Chwalęcin-1K potrwają około 80 dni. Oprócz prac wiertniczych, spółki – jak poinformowały w piątek – przygotowują się do zagospodarowania kolejnego złoża.

Odwiert Chwalęcin-1K znajduje się na terenie koncesji Śrem-Jarocin w miejscowości Zalesie, w gminie Jaraczewo, w województwie wielkopolskim, a jego docelowa głębokość wyniesie ok. 3040 metrów. Prowadzone prace mają na celu odkrycie złoża gazu ziemnego w utworach czerwonego spągowca – podały Orlen Upstream i PGNiG.

Spółki przypomniały, że realizowany przez te podmioty projekt Płotki składa się z 4 koncesji: Jarocin-Grabina, Kórnik-Środa, Pyzdry oraz Śrem-Jarocin, a na ich terenie znajduje się 7 złóż, z których prowadzone wydobycie wynosi łącznie ok. 2100 baryłek na dobę.

PGNiG i Orlen Upstream wyjaśniły, że oprócz prac wiertniczych, spółki te „przygotowują się do zagospodarowania złoża Miłosław, które zostało udokumentowane w maju 2017 roku”.

„Zakończenie inwestycji i rozpoczęcie wydobycia planowane jest na przełomie I i II kwartału 2019 r.” – zaznaczono w komunikacie.

Podano w nim, iż PGNiG, który jest operatorem koncesji, ma 51 proc. udziałów w projekcie, a Orlen Upstream, z pozostałą częścią udziałów, pełni rolę partnera.

„PGNiG i Orlen Upstream od kilku lat prowadzą wspólne prace poszukiwawczo-wydobywcze. W Wielkopolsce intensyfikujemy wydobycie, stosując nowoczesne metody, które pozwalają na zwiększenie produkcji. To tutaj po raz pierwszy w tej części Polski zastosowaliśmy z sukcesem technologię wierceń horyzontalnych w skałach piaskowca. Dzięki współpracy ze sprawdzonym partnerem zwiększamy możliwości wydobycia gazu ziemnego w Polsce, co pozytywnie wpływa na bezpieczeństwo energetyczne kraju” – powiedział prezes PGNiG Piotr Woźniak, cytowany w informacji prasowej.

Z kolei prezes Orlen Upstream, spółki z grupy PKN Orlen, Janusz Radomski dodał, że „obszar projektu Płotki uchodzi za najbardziej perspektywiczny w Polsce pod kątem występowania złóż węglowodorów w utworach czerwonego spągowca. Mam nadzieję, że prace w odwiercie Chwalęcin-1K dadzą pozytywny wynik i już wkrótce będziemy mogli ogłosić kolejny wspólny sukces poszukiwawczy”.

PGNiG i Orlen Upstream przypomniały jednocześnie, że na terenie Wielkopolski współpracują także w ramach projektu Sieraków, który obejmuje 2 koncesje, gdzie obecnie trwają przygotowania do zagospodarowania złoża ropy i gazu ziemnego. Oba podmioty prowadzą również wspólny projekt Bieszczady, na który składa się 7 koncesji na Podkarpaciu. Obecnie trwa interpretacja danych uzyskanych w trakcie badań sejsmicznych.

PAP/RIRM

drukuj