fot. twitter.com/Grupa_PGE

PGE kupiła Farmę Wiatrową Skoczykłody

Polska Grupa Energetyczna nabyła Farmę Wiatrową Skoczykłody o łącznej mocy 36 MW. Inwestycja w okolicach Rawy Mazowieckiej (Łódzkie) ma umocnić spółkę na pozycji największego producenta zielonej energii w Polsce.

Jak podkreślił w piątkowym komunikacie prasowym prezes PGE Wojciech Dąbrowski, zakup Farmy Wiatrowej Skoczykłody to realizacja wcześniejszych zapowiedzi szefa energetycznego koncernu na temat aktywizacji w obszarze lądowych farm wiatrowych.

„I to nie jest nasze ostatnie słowo. W czerwcu otworzyliśmy dwie farmy wiatrowe w województwie zachodniopomorskim, a jeszcze w tym roku uruchomimy cztery, jednomegawatowe instalacje fotowoltaiczne w województwie lubelskim, podkarpackim i lubuskim. Łącznie posiadamy już ponad 1,1 GW mocy zainstalowanej w OZE, z czego blisko 700 MW pochodzi z farm wiatrowych” – zaznaczył.

Wojciech Dąbrowski zapowiedział również szybkie uruchomione kolejnych inwestycji w projekty fotowoltaiczne oraz zintensyfikowanie programu budowy morskich farm wiatrowych na Bałtyku.

Nabycie Farmy Wiatrowej Skoczykłody pozwoli zwiększyć łączną moc zainstalowaną farm wiatrowych PGE o ponad 5 proc.

Zlokalizowana w pobliżu Rawy Mazowieckiej w powiecie skierniewickim w woj. łódzkim farma została wybudowana niespełna pięć lat temu przez należącą do holdingu Wento spółkę Eco Power. Jak zapewniła PGE, to nowoczesna inwestycja składająca się z 12 trzymegawatowych turbin. Wydajność farmy sięga blisko 32 proc., a roczna produkcja wynosząca blisko 100 GWh pozwala zaspokoić potrzeby energetyczne ponad 40 tys. gospodarstw domowych, czyli – jak wskazała spółka – miasta wielkości Płocka. Farma do 2030 r. ma korzystać z systemu wsparcia w formie zielonych certyfikatów.

W pobliżu zakupionej przez energetyczny koncern farmy znajduje się należąca już do PGE Farma Wiatrowa Kamieńsk.

W Grupie PGE za rozwijanie odnawialnych źródeł energii odpowiada spółka PGE Energia Odnawialna. PGE jest obecnie największym producentem zielonej energii w Polsce. Posiada 17 farm wiatrowych, 29 elektrowni wodnych, 4 elektrownie szczytowo-pompowe oraz jedną farmę fotowoltaiczną na górze Żar. Łączna moc zainstalowana wszystkich obiektów wynosi 2322,1 MW.

PAP

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl