Pentagon: zabito dwóch czołowych przywódców ISIS

Dwóch czołowych przywódców tzw. Państwa Islamskiego (ISIS) zostało zabitych w rezultacie ataków lotniczych USA i sojuszników w rejonie irackiego Mosulu – oświadczył w piątek Departament Obrony USA.

Według rzecznika Pentagonu Petera Cooka byli to: zastępca „ministra wojny” ISIS Basim Muhammad al-Badżari i dowódca sił IS w rejonie Mosulu Hatim Talib al-Hamduni.

Według Cooka, al-Badżari dowodził ofensywą ISIS w 2014 r., która doprowadziła do zdobycia Mosulu oraz znacznych obszarów północnego i zachodniego Iraku i wschodniej Syrii. Wcześniej był członkiem Al-Kaidy.

„Ich śmierć, podobnie jak wcześniejsze ataki na innych przywódców ISIS, znacznie osłabiło kierownictwo ISIS w Mosulu i północnym Raku” – powiedział rzecznik. Dodał, że zginęli oni 25 czerwca w rezultacie „precyzyjnego nalotu”.

Wspierane przez lotnictwo USA i ich sojuszników wojska irackie zadały w ostatnim okresie siłom ISIS serię dotkliwych porażek, które spowodowały znaczne skurczenie się obszaru kontrolowanego przez dżihadystów. Stracili oni m.in irackie miasta Faludża i Ramadi.

Obecnie wojska irackie przygotowują się do wyparcia ISIS z Mosulu – drugiego pod względem wielkości miasta w Iraku. Przed zajęciem przez ISIS, miasto liczyło ponad 2 mln mieszkańców.

PAP/RIRM

drukuj