Pentagon potwierdził próbę odbicia obywatela USA w Jemenie

Pentagon potwierdził w czwartek, że w listopadzie Stany Zjednoczone dokonały próby uwolnienia Amerykanina Luke’a Somersa, przetrzymywanego przez Al-Kaidę w Jemenie. Somersa nie było jednak w typowanym przez USA miejscu, ale inni zakładnicy odzyskali wolność.

O próbie uwolnienia 33-letniego fotoreportera Luke’a Somersa przez siły specjalne Jemenu przy wsparciu amerykańskich komandosów informowały wcześniej media. Tego samego dnia Al-Kaida Półwyspu Arabskiego opublikowała nagranie wideo, na którym grozi zabiciem Somersa, porwanego we wrześniu 2013 roku w Sanie.

W pisemnym oświadczeniu rzecznik Pentagonu John Kirby przekazał, że ministerstwu obrony zależało na „dostarczeniu dokładnych informacji” wobec faktu, że próbę odbicia zakładników opisywano w mediach. Potwierdzono wcześniejsze doniesienia o uwolnieniu ośmiu zakładników i o tym, że Somersa nie było w czasie operacji w budynku. Rzecznik dodał, że operację przeprowadzono we współpracy z Jemenem.

Szczegółów jednak nie ujawniono.

„Stany Zjednoczone nie będą tolerować uprowadzania swoich obywateli i będą pracować bez wytchnienia w celu uwolnienia zakładników i schwytania ich porywaczy” – zapowiedział Kirby.

Wcześniej jemeńskie władze informowały, że przed operacją z budynku usunięto amerykańskiego dziennikarza oraz Brytyjczyka.

Według portalu SITE, monitorującego strony islamistyczne, mężczyzna, który pojawił się na nagraniu Al-Kaidy, to właśnie Somers. Mówi on, że został porwany w stolicy Jemenu ponad rok temu, że jego życie jest zagrożone i prosi o pomoc.

Stany Zjednoczone są głównym sojusznikiem władz w Jemenie w walce przeciwko Al-Kaidzie Półwyspu Arabskiego. Amerykanie prowadzą na terytorium Jemenu operacje z użyciem dronów przeciwko dżihadystom.

PAP

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl