Pełnomocnik ds. ochrony praw zwierząt spotka się dziś organizacjami przemysłu futrzarskiego i ich przeciwnikami

Pełnomocnik ds. ochrony praw zwierząt dziś będzie rozmawiał z organizacjami przemysłu futrzarskiego i ich przeciwnikami. To kolejne spotkanie nowo powołanego przy resorcie rolnictwa pełnomocnika Alberta Kurkowskiego.

Rozmowy mają służyć wypracowaniu prawa, które skuteczniej będzie chronić zwierzęta. Równocześnie chodzi o to, by np. rolnicy nie padali ofiarami organizacji pseudoekologicznych i ideologów.

Na konferencji z ministrem rolnictwa, Albert Kurkowski powiedział, że chce poznać argumenty stron i podjąć konkretne działania.

– Może jeśli chodzi o przemysł futrzarski, to wcale nie zakaz hodowli zwierząt na futra, tylko polepszenie warunków tych zwierząt będzie dobrym pomysłem? Tak jak w wielu krajach w Europie się stało, tak jak posiadają to Niemcy czy niektóre kraje, gdzie stworzono warunki, gdzie zwierzęta muszą posiadać odpowiedniej wielkości wybiegi i wodę, w której będą się kąpały. Spróbujmy „ugryźć” to z innej strony – zaznaczył Albert Kurkowski.   

Pełnomocnik chce też powołać zespół ekspertów z różnych dziedzin m.in. członków organizacji prozwierzęcych, jak i zrzeszających rolników. Pierwszą kwestią, którą to gremium miałoby omawiać, jest obowiązek chipowania zwierząt w Polsce.

Prace nad uporządkowaniem prawa z zakresu ochrony zwierząt prowadzi też Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Zmiany mają iść w kierunku m.in. certyfikowania lub określenia kompetencji osób i organizacji zajmujących się pomocą zwierzętom.

Chodzi o to, by nie dochodziło do nieuzasadnionej ingerencji w hodowle i odbierania rolnikom zwierząt.

RIRM

drukuj