Patriotyzm w nauczaniu ks. abp. Sławoja Leszka Głódzia

W Auli Magna na UMK w Toruniu zaplanowano na dziś publiczną obronę pracy doktorskiej pt.: „Wychowanie do patriotyzmu w nauczaniu bp Polowego WP Sławoja Leszka Głódzia w latach 1991 – 2004”.

Doktorant ks. mgr licencjat Jarosław Lisica, w swojej pracy opierał się m.in. na analizie dokumentów wydanych przez Księdza Arcybiskupa, jego kazaniach, publikacjach, wypowiedziach spisanych i nagranych.

Głównym zagadnieniem pracy jest wychowanie pokoleń do patriotyzmu, poprzez takie wartości jak wiara, rodzina, społeczeństwo i szkoła w kształtowaniu postaw. Zagadnienia te są dziś niezwykle aktualne – podkreśla promotor pracy ks. dr hab. Wojciech Cichosz.

Cała praca jest przede wszystkim wielkim postulatem, aby w nauczaniu szkolnym odrestaurować to, czego w polskiej szkole doświadczało wiele pokoleń. Niestety, obecna podstawa programowa z 2012 roku tylko na marginesie mówi o patriotyzmie jako takim. Kiedy weźmiemy pod uwagę takie problemy jak globalizm, mówienie o pewnym kosmopolityzmie, o wspólnocie szeroko pojętej, to w pewnym sensie patriotyzm jest zagrożony, dlatego bardzo się cieszę, że w pod moim kierunkiem powstała taka praca – powiedział ks. dr hab. Wojciech Cichosz.

Praca doktorska ks. Jarosława Lisicy pokazuje, że mamy biblijne źródła patriotyzmu, które wypływają z przykazania Bożego i natury człowieka.

Nauczanie Kościoła, miłość do człowieka oraz szacunek dla kultury wkomponowują się jako ważne i podstawowe składniki wychowania do patriotyzmu – zwraca uwagę ks. dr hab. Wojciech Cichosz.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl