fot. Tomasz Strąg

Partie polityczne przygotowują się do jesiennych wyborów parlamentarnych

Trwają przygotowania do jesiennych wyborów. Lewica i Platforma Obywatelska próbują porozumieć się w sprawie paktu senackiego. Na wspólnych rozmowach zabrakło PSL-u, który miał wyrazić już zainteresowanie takim paktem. Trwają prace nad listami kandydatów do Sejmu. PiS czeka na reakcję zarządu PO w sprawie nieprawidłowości majątkowych Sławomira Neumanna.   

Trwają rozmowy opozycji na temat wspólnego startu w wyborach do Senatu. W siedzibie SLD przedstawiciele zarządu PO rozmawiali z przedstawicielami Lewicy.

– W chwilach próby potrafimy jako opozycja się zjednoczyć – podkreślał Krzysztof Gawkowski, sekretarz generalny „Wiosna”, wiceszef sztabu lewicowego komitetu.

Lewica przygotowała już listę swoich kandydatów do Senatu. Jej niezadowolenie budzi jednak zwlekanie z decyzją lidera PO Grzegorza Schetyny. Jak podkreślił poseł PO Borys Budka, to jego partia pierwsza zaproponowała taki pakt.

– Te rozmowy o Senacie trwają z PSL-em już kilka dobrych tygodni. Przypomnę, że Grzegorz Schetyna mówił wyraźnie już kilka miesięcy temu, że plan minimum dla opozycji to są wspólni kandydaci do Senatu – mówił Borys Budka.

Jak dodał, doszło już do porozumienia z PSL-em. Politolog Karol Kaźmierczak zauważył, że Platforma jest dominująca siłą, której nie na rękę jest pakt senacki.

– Grzegorz Schetyna – nie wydaje się, żeby on był skłonny do takiego uzgodnienia, w którym musiałby się podzielić poważniejszą liczbą okręgów z innymi siłami opozycyjnymi – stwierdził Karol Kaźmierczak.

Lewica boryka się z własnymi problemami. Ugrupowania tworzące lewicowy komitet czekają na decyzję sądu w sprawie zmiany skrótu nazwy SLD na „Lewica”. Na taki skrót nie zgodziła się Państwowa Komisja Wyborcza. Lider SLD zapowiedział, że w czasie kampanii termin „Lewica” będzie używany, bez względu na formalną nazwę komitetu. Platforma Obywatelska we własnym gronie omawiała dziś kolejne nazwiska na listy wyborcze do Sejmu.

– Rada Krajowa w poniedziałek, więc na poniedziałek wszystkie listy będą gotowe – zapewniał Marcin Kierwiński.

Swoje pełne listy na dniach zaprezentuje Zjednoczona Prawica.

– Prawdopodobnie w piątek zostaną ogłoszone już pełne listy wyborcze, a więc zarówno do Sejmu, jak i do Senatu. My się cały czas przygotowujemy, trwają w tej chwili bardzo intensywne prace sztabowe i przygotowanie do akcji zbierania podpisów – tłumaczył senator PiS Jan Maria Jackowski.

Opozycja od wielu dni politycznie wykorzystywała sprawę lotów byłego marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego. Teraz, jak poinformował poseł PiS Marcin Horała, w poniedziałek P­­olska Agencja Żeglugi Powietrznej przekaże dokumenty dotyczące wykazu wszystkich lotów o statusie HEAD. PiS chce sprawdzić, czy prawdą jest, że były premier Donald Tusk co weekend latał do domu, a marszałek Senatu Bogdan Borusewicz latał, aby wyprowadzać psa. Prawo i Sprawiedliwość czeka na ruch Platformy Obywatelskiej odnośnie nieprawidłowości majątkowych szefa klubu PO Sławomira Neumanna.

– To jest już piąty dzień bez reakcji Grzegorza Schetyny, bez reakcji Platformy Obywatelskiej. Prawo i Sprawiedliwość stosuje bardzo wysokie standardy zachowania w działalności publicznej do siebie, ale uważamy, że też Polacy mają prawo, żeby wszystkie inne partie, również PO, do takich standardów się stosowały – mówił Marcin Horała.

W piątek poseł Marcin Horała wezwał do dymisji Sławomira Neumanna. Politykowi zarzuca się m.in. brak wpisania samochodu do oświadczenia majątkowego czy osiągnięcie korzyści majątkowych w wysokości 13,5 miliona złotych.

TV Trwam News/RIRM

drukuj