fot. twitter.com/MSWiA_GOV_PL

Parafowano projekt umowy ws. siedziby Frontexu w Warszawie

Resort spraw wewnętrznych i administracji oraz Europejska Agencja Straży Granicznej i Przybrzeżnej (Frontex) parafowały projekt umowy, zgodnie z którą siedziba agencji na stałe mieściłaby się w Warszawie – poinformowało w poniedziałek MSWiA.

„Negocjacje zostały zakończone i wszystko na to wskazuje, że agencja zostanie w Polsce” – powiedziała PAP rzeczniczka prasowa Frontexu Ewa Moncure.

Projekt umowy musi być jeszcze zatwierdzony przez radę nadzorczą agencji (jej posiedzenie ma się odbyć 8 i 9 lutego) i poddany pod głosowanie w polskim parlamencie.

„Jesteśmy dumni, że największa agencja Unii Europejskiej znajdzie stałą siedzibę w Polsce. Wierzymy, że Frontex z nowym mandatem będzie się dobrze czuł w naszym kraju” – powiedział podczas spotkania wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Jakub Skiba, cytowany w komunikacie resortu.

Projekt umowy między polskim rządem a Agencją parafowali pełnomocnik delegacji polskiej do przeprowadzenia rokowań ws. siedziby Frontexu Marcin Wereszczyński i reprezentujący w negocjacjach agencję Sakari Vuorensola, w obecności wiceministra Skiby i dyrektora wykonawczego Frontexu Fabrice’a Leggeriego.

„Podpisanie porozumienia jest bardzo ważne dla przyszłości Europejskiej Straży Granicznej i Przybrzeżnej. Jesteśmy bardzo wdzięczni za wszystkie wysiłki poczynione przez polskie władze, które pozwoliły nam zakończyć ten proces w odpowiednim czasie” – wskazał dyrektor Leggeri.

Jak podkreśliło MSWiA, parafowanie umowy świadczy o tym, że ochrona zewnętrznych granic UE jest „niezwykle istotnym elementem polityki polskiego rządu”.

„Polski rząd dołoży wszelkich starań, aby zapewnić Frontexowi jak najlepsze warunki” – zapewniło MSWiA w komunikacie.

Głównym zadaniem Europejskiej Straży Granicznej i Przybrzeżnej jest pomoc w zarządzaniu granicami zewnętrznymi. Straż dba o bezpieczeństwo na granicach zewnętrznych UE, przeprowadzając okresowe analizy ryzyka oraz dokonując ocen podatności na zagrożenia.

Straż składa się z Europejskiej Agencji Straży Granicznej i Przybrzeżnej (Frontexu, który otrzymał dodatkowe zadania) oraz krajowych organów odpowiedzialnych za zarządzanie granicami. Głównym jej zadaniem jest opracowanie strategii operacyjnej w zakresie zarządzania granicami i koordynacja pomocy płynącej ze wszystkich państw członkowskich.

PAP/RIRM

drukuj