fot. PAP/Grzegorz Momot

Papież do młodych: Gratuluję wam, ponieważ macie odwagę!

„Małżeństwo jest czymś tak pięknym, tak wspaniałym, że trzeba o nie dbać, ponieważ jest na zawsze” – mówił Ojciec św. Franciszek do młodych zgromadzonych przed Pałacem Biskupim w Krakowie. Pozwolenie, podziękowanie i przebaczenie – to zdaniem Papieża klucz do zbudowania szczęśliwej rodziny.

Stając w Oknie Papieskim Franciszek zwrócił się do osób, które niedawno zawarły związek małżeński bądź planują niedługo się pobrać. Przyznał, że spotykając młodych ludzi wybierających małżeństwo powtarza im, że mają ogromną odwagę.

Nie jest łatwo utworzyć rodzinę. Nie jest łatwo zaangażować się na całe życie, trzeba mieć odwagę. Gratuluję wam, ponieważ macie odwagę. Czasami pytają mnie, co zrobić, aby rodzina szła zawsze do przodu i pokonywała trudności. Zachęcam was, abyście ćwiczyli trzy słowa, które ukazują trzy postawy, (…) które mogą wam pomóc w życiu małżeńskim. (…) Te trzy słowa to: pozwolenie, podziękowanie i przebaczenie – mówił Ojciec Święty.

Jak tłumaczył Papież, podziękowanie jest niezbędne, ponieważ sakramentu małżeństwa udzielają sobie sami małżonkowie. Sakramentalna relacja utrzymuje się dzięki postawie podziękowania i wdzięczności – dodał. Zauważył, że bardzo trudno jest człowiekowi wypowiedzieć słowo „przepraszam”.

W życiu małżeńskim zawsze są problemy czy dyskusje. Jest czymś normalnym i zdarza się, że mąż i żona dyskutują, podnoszą głos, a nawet czasami latają talerze. Nie bójcie się, kiedy coś takiego się wydarzy. Daję wam radę: nigdy nie kończcie dnia bez pojednania. Wiecie dlaczego? Ponieważ zimna wojna na drugi dzień jest bardzo niebezpieczna – zaznaczył papież Franciszek.

Tłumaczył, że do pojednania bardzo często wystarczy drobny gest. „Gdzie jest miłość, drobny gest załatwia wszystko” – akcentował.

Spotkanie z młodymi Ojciec św. zakończył wspólną modlitwą za rodziny i małżeństwa.

 

RIRM

drukuj