Papież Franciszek: Tylko Bóg umie z różnic tworzyć harmonię

„Tylko Bóg umie z różnic tworzyć harmonię. Jeśli brakuje miłości Boga, to także rodzina traci harmonię, dominuje indywidualizm i gaśnie radość. Natomiast rodzina, która żyje radością wiary przekazuje ją spontanicznie, jest solą ziemi i światłem świata, jest zaczynem dla społeczeństwa.” – mówił papież Franciszek.

Ojciec Święty podczas niedzielnej Mszy św. w Watykanie powiedział, że chrześcijańska rodzina musi się modlić i zachowywać wiarę, ale nie ukrywać jej jak w sejfie i nie traktować jak konto w banku. Rodzina to radość, harmonia i cierpliwa miłość – mówił Papież.

W czasie Mszy św. z okazji Dnia Rodziny, ogłoszonego w Roku Wiary, papież Franciszek pytał wiernych przybyłych na plac Świętego Piotra: „Modlicie się czasem w waszych rodzinach?”.

Niektórzy tak, wiem. Ale wielu mówi mi: ale jak to się robi? Wydaje się, że to rzecz tak osobista, a poza tym nigdy nie ma odpowiedniego, spokojnego momentu – zauważył Papież. 

Ojciec Święty zwrócił uwagę na to, że modlitwa to „kwestia pokory” i że wymaga prostoty.

Wspólne odmówienie „Ojcze nasz”, modlitwa przy stole, to nie jest rzecz nadzwyczajna, można to zrobić – podkreślił papież Franciszek.

Papież przypomniał wiernym, że w rodzinie należy modlić się za siebie nawzajem; to ją umacnia – mówił.

Obowiązek zachowania wiary – dodał papież Franciszek – nie oznacza, że należy ją trzymać „w sejfie” czy „ukrywać pod ziemią”. Należy – jak powiedział – wiarę rozświetlać i nieść ją daleko, a nie „balsamować”.

Papież zachęcił do refleksji: „W jaki sposób strzeżemy naszej wiary? Czy trzymamy ją dla siebie, w naszej rodzinie, jak prywatne dobro, jak konto w banku czy też potrafimy się nią dzielić – swoim świadectwem, gościnnością, otwartością wobec innych?”.

„Rodzina żyje radością” – podkreślił Papież. „A jak u was, w waszych rodzinach, jest z radością?” – pytał. Papież Franciszek mówił, że prawdziwa radość nie jest powierzchowna, nie dają jej rzeczy, ani sprzyjające okoliczności.

Prawdziwa radość pochodzi z głębokiej harmonii między ludźmi, którą wszyscy odczuwają w sercu i która pozwala dostrzec piękno bycia razem, wspierania się nawzajem na drodze życia – powiedział Papież.

Przypomniał wiernym, że u podstaw tej radości jest obecność w rodzinie Boga oraz miłości – cierpliwej, pełnej miłosierdzia i szacunku dla innych.

Mszę św. zakończyła modlitwa Papieża za rodziny świata.

Święta Rodzino z Nazaretu, obudź w naszym społeczeństwie świadomość świętego i nienaruszalnego charakteru rodziny, nieoszacowanego i niezastąpionego dobra – modlił się papież Franciszek.

Ojciec Święty dodał: „Niech każda rodzina będzie gościnnym domem dobroci i pokoju dla dzieci i osób starszych, dla tego, kto jest chory i samotny, ubogi i potrzebujący”.

Watykan podał, że w dwudniowej pielgrzymce rodzin do Watykanu uczestniczyli wierni z 75 krajów świata.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl