fot. Monika Tomaszek

Państwowa Straż Pożarna przypomina o obowiązku regularnego czyszczenia kominów

Strażacy apelują o regularne czyszczenie kominów. Przypominają, że z powodu palącej się sadzy w kominach dochodzi do wielu interwencji.

W tym roku paląca się sadza w kominie była powodem około 1300 wezwań strażaków w województwie wielkopolskim.

– W roku 2020 odnotowaliśmy około 1300 zdarzeń związanych z pożarami sadzy w kominie. Jest to tylko o 10 procent mniej niż w roku ubiegłym – tłumaczyła Lucyna Rudzińska z Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Poznaniu.

Pożary w kominach powstają z powodu zalegającej w nich sadzy.

– Główną przyczyną powstania sadzy w kominach jest brak dbałości o komin, czyli brak czyszczenia, które jest wymagane – mówiła Lucyna Rudzińska.

Strażacy przypominają o obowiązku okresowego czyszczenia kominów.

– Zalecamy przegląd kominów, przewodów kominowych raz na kwartał. Mówimy tutaj o paliwie stałym typu węgiel czy drewno. Przegląd zalecany jest raz na pół roku, jeżeli opalamy paliwem ciekłym np. gazem – powiedziała Alicja Borucka z Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Poznaniu.

Po każdorazowym pożarze sadzy w kominie należy wezwać kominiarza, który sprawdzi, jakie szkody poczynił ogień i czy komin nadaje się do dalszego użytkowania.

TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl