fot. twitter.com/SalvattiPl

Panama: po ŚDM „Dar Młodzieży” wyruszy w drogę powrotną do Polski

W poniedziałek żaglowiec „Dar Młodzieży”, który przypłynął do Panamy z okazji Światowych Dni Młodzieży wyrusza w drogę powrotną do Polski. Potrwa ona dwa miesiące. Najpierw jednostka z Panamy weźmie kurs na port Kartagena w Kolumbii.

W panamskim porcie żaglowiec odbywający Rejs Niepodległości dookoła świata stoi od wtorku. W sobotę 40-osobowa delegacja załogi i młodzieży spotkała się z papieżem Franciszkiem w nuncjaturze apostolskiej w Panamie.

„Obecnie na pokładzie jest 168 osób, w tym między innymi 126 praktykantów i 40 osób ze stałej załogi” – powiedział PAP marynarz Piotr Hnatiuk oprowadzając po żaglowcu, stojącym w panamskim porcie.

W rejsie jako stały członek załogi uczestniczy od ponad 4 miesięcy i będzie wracał do Polski. Marynarz wyjaśnił, że niektórzy członkowie stałej załogi są od początku Rejsu Niepodległości, czyli od maja zeszłego roku.

Na żaglowcu jest około 30 laureatów Rejsu Niepodległości; ich ostatnia grupa weszła na pokład 22 stycznia, gdy dopłynął on do Panamy. Są oni, jak wyjaśnił Piotr Hnatiuk, praktykantami pokładowymi, do których obowiązków należą prace konserwacyjne, w tym czyszczenia pokładu, nauka nawigacji. Ta ostatnia grupa młodzieży, która dołączyła, zakończy rejs w Gdyni 28 marca.

„Większość tych młodych ludzi zazwyczaj zna się na żeglarstwie, ma już pewne doświadczenia, więc nie trzeba ich szkolić od samego początku” – wyjaśnił przedstawiciel załogi.

W wielu portach, które były na trasie Rejsu Niepodległości, organizowano cieszące się bardzo dużym zainteresowaniem dni otwarte na żaglowcu.

Jednak w przypadku obecności w Panamie możliwość zwiedzania była bardzo ograniczona z powodów bezpieczeństwa. Chodzi przede wszystkim o strategiczne znaczenie Kanału Panamskiego. Dodatkowo także w porcie, nie tylko w samym mieście, znacznie zwiększono kontrole ze względu na Światowe Dni Młodzieży. Dlatego w ostatnich dniach na pokład mogły wchodzić tylko pojedyncze osoby.

Codzienne życie na statku stojącym w porcie – opowiedział Piotr Hnatiuk – to 24-godzinne służby, natomiast w morzu załoga podzielona jest na trzy wachty.

Z powodu obowiązków i wacht tylko część osób z „Daru Młodzieży” może brać udział w uroczystościach Światowych Dni Młodzieży z papieżem Franciszkiem.

W środę 23 stycznia uczestnicy Rejsu Niepodległości zostali entuzjastycznie powitani podczas koncertu Polska dla Panamy, jaki odbył się w centrum miasta.

PAP/RIRM

drukuj