Fot. Kacprzak

Pakt fiskalny nie został ratyfikowany

Powód – prezydent Bronisław Komorowski nie podpisał jeszcze aktu w tej sprawie. Swój podpis złożył pod dokumentem, który jedynie zezwalała mu na ratyfikację.

Sprawa wyszła na jaw w momencie gdy Trybunał Konstytucyjny umorzył na niejawnym posiedzeniu postępowanie w sprawie zgodności paktu fiskalnego z konstytucją. Wniosek taki wcześniej złożyli politycy PiS.

Poseł Krzysztof Szczerski zapowiada, że ponownie złoży wniosek do TK. Jednocześnie nie kryje swojego zdziwienia brakiem implantacji tego prawa.

– Przyjmujemy to umorzenie, ale to jest informacja zaskakująca dla opinii publicznej. Nie są jasne powody, dla których ten pakt do dzisiaj nie został ratyfikowany. Natomiast jeżeli prezydent go ratyfikuje to ponownie go zaskarżymy do Trybunału. Mamy takie prawo – powiedział poseł Krzysztof Szczerski.

W skardze do TK posłowie i senatorowie PiS podnosili, że pakt ogranicza kompetencje Sejmu i rządu, ingeruje w uprawnienia narodu polskiego wynikające z Konstytucji, a także jest niezgodny z zasadą suwerenności w zakresie prawa narodu polskiego do określania swoich interesów politycznych.

W skardze stwierdzono też, że głosowanie w Parlamencie nad ustawą zezwalającą na ratyfikację paktu nie powinno odbywać się zwykłą większością głosów.

Wypowiedź posła Krzysztofa Szczerskiego:

Audio MP3
Pobierz

RIRM

 

drukuj