fot. Ewa Sądej / Nasz Dziennik

Pakiet mobilności został przyjęty

Pakiet mobilności przyjęty. Teraz dokument trafi do Parlamentu Europejskiego. Przepisom sprzeciwiło się 8 krajów członkowskich, w tym również Polska.

Pod koniec marca do instytucji unijnych została wystosowana prośba o zaprzestanie prac nad pakietem mobilności.

– Wystąpiliśmy z ministrami odpowiedzialnymi za transport w ośmiu państwach Unii Europejskiej z apelem kierowanym do przewodniczącej Parlamentu Europejskiego o to, aby odroczyć, zawiesić prace nad pakietem mobilności – powiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

Ich zdaniem, przepisy budzą duże kontrowersje, szczególnie w kontekście obecnej pandemii. Według europoseł Jadwigi Wiśniewskiej, pakiet mobilności zaszkodzi wielu firmom transportowym.

– Pandemia w sposób bardzo wyraźny uderzy w firmy transportowe, ponieważ są to firmy małe i średnie. Zatem, wprowadzenie kolejnych obciążeń, właśnie dla tego sektora, spowoduje jeszcze większy regres i upadek w tej branży – podkreśliła Jadwiga Wiśniewska.

Teraz pakiet mobilności musi zostać zatwierdzony przez Parlament Europejski. Zasady dotyczące pracy kierowców i ich powrotów zaczną obowiązywać 20 dni po publikacji przepisów. Pozostałe przepisy zaczną obowiązywać 18 miesięcy po ich wejściu w życie.

TV Trwam News

drukuj