P. Uściński: Będziemy przywracali poszkodowanym w aferze reprywatyzacyjnej poczucie prawa

Trudno się dziwić, że ludzie mają nadzieję, że sprawiedliwości stanie się zadość. Pewnie nie wszystko od razu, ale systematycznie będzie to się działo i będziemy przywracali ludziom poczucie prawa – powiedział w „Polskim punkcie widzenia” na antenie TV Trwam poseł PiS Piotr Uściński. Polityk odniósł się do kwestii działań i kompetencji komisji reprywatyzacyjnej, która wczoraj zebrała się na pierwszym roboczym posiedzeniu [więcej].

Piotr Uściński wyraził przekonanie, że pierwsze efekty pracy komisji weryfikacyjnej pojawią się bardzo szybko.

– Myślę, że takie najprostsze, najbardziej ewidentne sprawy, które na pierwszy rzut oka pokazują, że to była złodziejska reprywatyzacja, zostaną wyjaśnione bardzo szybko przez komisję weryfikacyjną. Te sprawy, które były już opisane w mediach, które są również w materiałach CBA czy prokuratury, można szybko załatwić i komisja weryfikacyjna ma ku temu narzędzia – zaznaczył gość „Polskiego punktu widzenia”.

Komisja weryfikacyjna ma zająć się przede wszystkim nieprawidłowościami przy reprywatyzacji, które miały miejsce w Warszawie – podkreślił poseł PiS.

– Komisja weryfikacyjna bierze przede wszystkim pod uwagę aferę warszawską. W innych miastach również tego typu sytuacje miały miejsce, ale na pierwszy rzut zaczynamy w Warszawie. Komisja weryfikacyjna w taki specjalny sposób jest powołana, żeby w szybszym tempie warszawskie sprawy reprywatyzacyjne rozwiązywać – wyjaśnił polityk.

W przypadku nieprawidłowości w kwestii reprywatyzacji, podobnie jak przy każdym przypadku łamania prawa, skuteczna egzekucja prawa ma charakter prewencyjny – ocenił Piotr Uściński.

– Jestem przekonany, że zawsze prawo i skuteczna jego egzekucja działa prewencyjnie. Gdy państwo, odpowiednie organy, będą realizowały swoje zadania, gdy będą ścigały przestępców, ścigały oszustów, to będzie działało prewencyjnie i będzie tych oszustw mniej. Ludzie będą się obawiali je popełniać. Wtedy, kiedy państwo „rozluźnia” prawo, nie ściga przestępców, daje im zielone światło, wtedy ta liczba przestępców rośnie. […] Tak samo jest z nieruchomościami. Wszędzie, gdzie państwo bierze się za realizację swoich zadań, tam to działanie prewencyjne jest z pewnością – wskazywał poseł.

RIRM

drukuj