fot. wikipedia

P. Kukiz zwrócił się do premiera o uznanie Katza przez rząd za „persona non grata”

Paweł Kukiz (Kukiz’15) zwrócił się w piątek do premiera Mateusza Morawieckiego o wpisanie p.o. szefa izraelskiego MSZ Israela Katza na listę osób niepożądanych w Polsce. Jego zdaniem, rząd powinien „dać wyraźny sygnał”, że każdy kto obraża Polaków, zostanie uznany za wroga Polski.

W niedzielę p.o. izraelskiego ministra spraw zagranicznych Israel Katz, odnosząc się do słów przypisanych przez media izraelskie szefowi izraelskiego rządu stwierdził m.in., że Polacy „wysysają antysemityzm z mlekiem matek”. W poniedziałek wicemarszałek Sejmu Stanisław Tyszka (Kukiz’15) poinformował, że domaga się, aby Katz był uznany w Polsce za „persona non grata”. Wysłał w tej sprawie pismo do szefa MSZ Jacka Czaputowicza.

W czwartek Katz oświadczył, że nie żałuje swej niedzielnej wypowiedzi i powtórzył, że „wielu Polaków” współpracowało z nazistami. Jego wypowiedź dla telewizji Kanał 13 (Reshet 13) zrelacjonował m.in. portal Times of Israel.

Lider Kukiz’15 napisał w piątek w mediach społecznościach, że jak dotąd, resort dyplomacji nie odpowiedział na pismo Tyszki. W związku z tym – jak zaznaczył -postanowił zwrócić się w tej sprawie bezpośrednio do premiera Mateusza Morawieckiego.

Poseł Kukiz napisał w liście do premiera, że wypowiedzi Katza wymagają „zdecydowanej reakcji polskiego rządu”.

„Dlatego zwracam się do pana z ponownym wnioskiem o wpisanie Israela Katza na listę osób w Polsce niepożądanych, czyli oficjalnego uznania go przez rząd za persona non grata” – oświadczył.

Paweł Kukiz powołał się w piśmie na art. 435 ust. 1 pkt 4 ustawy o cudzoziemcach, który mówi o przesłankach umieszczenia cudzoziemca w wykazie cudzoziemców, których pobyt w Polsce jest niepożądany, „jeśli wymagają tego względy obronności lub bezpieczeństwa państwa lub ochrony bezpieczeństwa i porządku publicznego lub interes Rzeczypospolitej Polskiej”.

„Dziś interes Rzeczypospolitej Polskiej wymaga, żeby polski rząd zaczął w końcu zdecydowanie reagować na szkalowanie i obrażanie Polaków przez zagranicznych polityków. Dziś interes Rzeczypospolitej Polskiej wymaga, żebyśmy ani chwili dłużej nie tolerowali przypisywania Polakom zbrodni niemieckich nazistów. Dziś interes Rzeczypospolitej Polskiej wymaga, żebyśmy dali mocny i wyraźny sygnał, że każdy, kto obraża Polaków i bezcześci pamięć o ofiarach i bohaterstwie naszych przodków, zostanie uznany za wroga wolnej i dumnej Polski” – oświadczył Kukiz.

PAP/RIRM

drukuj