fot. PAP/Marcin Obara

P. Jaki: Chcemy, żeby za pedofilię groziło nawet 30 lat więzienia

W tej chwili za przestępstwo związane z pedofilią grozi od 2 do 12 lat pozbawienia wolności. W naszej ocenie to są kary zdecydowanie za niskie. Będziemy chcieli podwyższyć te widełki, powinny wynosić od 5 do 30 lat więzienia – powiedział we wtorek wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki.

Najprawdopodobniej we wtorek minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro i premier Mateusz Morawiecki „zajmą się zmianami w prawie zaostrzającymi kary dla osób, które krzywdzą dzieci” – zapowiedziała w poniedziałek w Polsat News rzecznik rządu Joanna Kopcińska.

„Tu musimy być absolutnie bezwzględni. Nie ma zgody na to, by krzywdzić dziecko” – zaznaczyła Joanna Kopcińska.

„W tej chwili za przestępstwo związane z pedofilią grozi od 2 lat do 12 lat pozbawienia wolności. W naszej ocenie to są kary zdecydowanie za niskie, jeśli chodzi o charakter tego przestępstwa. Dlatego będziemy chcieli podwyższyć te widełki” – zadeklarował Patryk Jaki, zapytany w radiowej Jedynce, jakich zmian można spodziewać się na wtorkowym posiedzeniu rządu.

Zapytany, czy Ministerstwo Sprawiedliwości będzie chciało podwyższyć karę za pedofilię do 30 lat więzienia – tak jak proponował prezes PiS Jarosław Kaczyński – Patryk Jaki odpowiedział, że takie są plany resortu, ale ostateczna decyzja zależy od rządu.

„Bardzo ważne będą również te widełki najniższe, to znaczy będziemy chcieli zacząć od 5 lat. Dlaczego? Dlatego, że to spowoduje, iż poradzimy sobie z czymś takim, co jest niestety powszechną praktyką w polskich sądach, to znaczy kary w zawieszeniu za tak ciężkie przestępstwa. Te przestępstwa powinny być traktowane jak zbrodnie i nie powinno być kar w zawieszeniu” – podkreślił Patryk Jaki.

„To może być naprawdę szokujące, ale Instytut Wymiaru Sprawiedliwości przeprowadził badania linii orzeczniczej w tym zakresie i co się okazuje? Okazuje się, że 54,9 procent przypadków to są kary w zawieszeniu” – mówił Patryk Jaki zapytany, jakie wyroki do tej pory najczęściej zapadały w sprawach za pedofilię.

Wiceminister sprawiedliwości dodał, że w zdecydowanej większości przypadków kar więzienia były to dwa lata pozbawienie wolności.

„To wyjątkowo liberalna linia orzecznicza. W tym zakresie potrzebne są zmiany” – podkreślił Patryk Jaki.

„Jeżeli coś buduje przyzwolenie czy bezkarność w tym zakresie to właśnie linia orzecznicza” – ocenił wiceszef resortu.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl