P. Jaki: Demokratycznie wyrażającym swoją opinię nic nie grozi

Osobom, które w sposób demokratyczny wyrażają swoją opinię, absolutnie nic nie grozi – powiedział w środę wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki pytany o osoby, które protestowały przed Sejmem w nocy z 16 na 17 grudnia ub.r.

W środę szef MSWiA Mariusz Błaszczak poinformował, że policja zidentyfikowała już 80 osób protestujących przed Sejmem w nocy z 16 na 17 grudnia ub.r. Jak dodał, w Krakowie, w związku z protestami przed Wawelem, zidentyfikowano 22 osoby.

„Osobom, które w sposób demokratyczny wyrażają swoją opinię absolutnie nic nie grozi. Wprost przeciwnie” – powiedział dziennikarzom Jaki pytany o to, co grozi osobom, które protestowały 16 grudnia ub. roku przed Sejmem.

Dopytywany, dlaczego policja poszukuje protestujących w Warszawie i Krakowie, odparł, że jest to pytanie, na które może odpowiedzieć policja.

„Bez wątpienia za naszych rządów demonstracje czy inaczej wyrażane prawa obywatelskie również osób, które myślą jak opozycja, są przez nas większymi niż to zazwyczaj bywało siłami bronione, ponieważ uważamy, że tym tylko, na takich fundamentach, można zbudować państwo demokratyczne, dlatego nie próbujmy teraz szukać afer tam, gdzie ich nie ma” – powiedział Jaki.

Dodał, że demonstracje KOD-u odbywały się w sposób bardzo spokojny dlatego, że rząd PiS dołożył bardzo wielu starań, by podczas tych demonstracji nie dochodziło do żadnych nadzwyczajnych zdarzeń.

Pytany, czy istnieje scenariusz, że posłom, którzy protestowali w Sejmie, zostaną postawione zarzuty prokuratorskie, odparł: „Nie powiedziałem, że istnieje taka możliwość. Poczekamy na opinie fachowców. Prawne (opinie)”.

W środę szef MSWiA pytany, czy podtrzymuje swoje zdanie, że prokuratura powinna karać posłów, którzy protestowali na sali plenarnej Sejmu odparł, że podtrzymuje swoje zdanie, iż „nie ma równych i równiejszych”.

„W mojej ocenie w Sejmie doszło do złamania prawa, również w sensie do złamania przepisów Kodeksu karnego” – dodał Błaszczak.

„Tak jak zwykły Kowalski odpowiada kiedy łamie prawo, tak i państwo z PO, Nowoczesnej i innych partii także za łamanie prawa powinni odpowiedzieć” – podkreślił minister.

Pytany, czemu ma służyć opublikowanie wizerunków niektórych z protestujących przed Sejmem w nocy z 16 na 17 grudnia odpowiedział, że „polska policja zidentyfikowała już 80 osób w Warszawie”.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl